Gelir Belgesi Olmadan Kredi Kullanılabilir mi?
Banka ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak için Dijital Bankacılık hizmetleri kanalları tercih edilebilir. Bankaların İnternet Bankacılığı veya Mobil Bankacılığı üzerinden yapılan başvuru sırasında kişilerden herhangi bir belge talep edilmez. Başvuru sırasında kişisel bilgiler ve geliri belirten tutar bilgisi yazıldıktan sonra hızlı bir şekilde kredi başvurusunda bulunmak mümkündür. Buna istinaden ön değerlendirme yapılır ve uygun görülmesi durumunda kredi başvurusu olumlu sonuçlanabilir. Ancak geliri görüntülemeyen kişilerden gelir belgesi beyanında bulunmaları talep edilebilir. Gelir belgesiz kredi kullanımı yapmak isteyen kişiler hesap hareketlerinin olduğu bankalara başvuru yapmaları işlemleri kolaylaştıracaktır. Bankalardan gelir belgesiz kredi kullanabilmenin koşulları şunlardır:
-Hizmet alınan bankanın kredi kartı kullanımı yapılıyor olması durumunda ödemeleri en az 6 ay üst üste düzenli ödemiş olmak önemlidir.
-Bankanın vadesiz hesabını kullanan kişiler kredi başvurusunu da bu bankalardan yapmalıdır. Kontroller sırasında hesap hareketlerinde düzenli para giriş ve çıkışıı görüntülenmesi durumunda gelir belgesiz kredi kullanmak kolaylaşacaktır.
-Mevduat hesabında belirli bir birikimi olan kişilerden kredi kullanımı sırasında gelir belgesi talep edilmeyebilir.
-Hali hazırda ödenmekte olan bir kredi olması durumunda ödemeler düzenli yapılıyor olmalıdır. Bu durumda kredi ödemesi yapılan bankaya gelir belgesi sunmadan kredi alınabilir. 
Bordrosuz kredi kullanımı yapabilmek için başvuru sırasında yukarıda belirtilen durumlara dikkat edilmesi önemlidir. Bankaların gelir belgesi talep etmesindeki neden ödemelerde sorunla karşılaşmak istememeleridir. Düzenli bir ödeme geçmişi, banka hesaplarının aktif kullanımı ve kredi notunun uygun olması durumunda gelir belgesi talep edilmeden ihtiyaç kredisi kullanmak mümkün olabiliyor. Gelir Belgesi Olmadan Kredi Veren Bankalar
İhtiyaç kredisi başvurusu sırasında gelir belgesi sunmak istemeyen kişiler online bankacılık hizmetlerinden birini kullanmalıdır. Böylece herhangi bir belgeye gerek duymadan kredi kullanımı yapılabilir. Ayrıca kredi notu uygun olmalı, kredi tutarı belirtilen gelir ile çelişmemelidir. Ancak şubeden kredi başvurusu yapılması durumunda gelir belgesi ve gerekli diğer belgeler müşteri danışmanı tarafından talep edilecektir. Gelir belgesi olmadan kredi hizmeti veren bankalar şunlardır:

Enpara
Enpara şubesiz bankacılık hizmeti vermektedir. Online işlem kanallarından yapılan başvurular banka tarafından değerlendirmeye alınır ve kredi notu uygun olan başvuru sahiplerini müşteri danışmanı arar ve kredinin hesaba aktarılarak kullanılması mümkün olacaktır.

Aktif Bank: 
NKolay Kredi başlığı altında müşterilerine şubeye gitmeye gerek kalmadan kredi kullanımı yapılabilen bir sistemdir. Başvuru online olarak yapılır ve kredi notu uygun olması durumunda para hesaba anında yatırılır.
 
TEB Pratik İhtiyaç Kredisi: 
Kredi limiti 12.500 TL ile sınırlı olan Pratik İhtiyaç Kredisi’nde gelir belgesiz talep edilmemektedir. Ancak şubeden yapılan başvurularda belge talep edilecektir. Bu nedenle başvuruların SMS veya Web Sitesi üzerinden yapılması önemlidir. TEB gerekli görmesi durumunda müşterilerinden gelir belgesi de talep edebilir. 

Akbank Direkt Kredi: 
Akbank müşterisi olanlar Akbank Direkt üzerinden gelir belgesiz kredi başvurusunda bulunabilir. 30.000 TL’ye kadar kredi kullanımı yapılabilir. Ancak banka müşterisi olmayanlar başvurularını şubeden yapacakları için gelir belgesi talep edilecektir. 

Odeabank Nakit Hazır Kredi
Nakit Hazır kredi ile Odeabank’tan 15.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi kullanımı yapmak mümkündür. Kredi başvurusu Odeabank İnternet Bankacılığı, Mobil Bankacılığı veya Şubelerden yapılabilir. 15.000 TL’nin üzerinde ihtiyaç kredisi kullanımlarında gelir belgesi talep edilmektedir.