FETÖ ihraçları değerlendirilmelidir

15 Temmuz darbesinden sonra kamudan atılan on binlerce kamu çalışanı için yeni bir umut ışığı doğdu. Meslekten ihraç edilme kriterleri konusunda dile getirdiğimiz hususlardan birisi mülki idare amirleri tarafından verilen kararlar. FETÖ soruşturmasında açığa alınan kamu personelleri için verilen kararlarda Kaymakamlar ve Valiler arasında farklılıklar yaşanmaktadır. Son dönemde kamuda yapılan soruşturmalarda tutuklanan Vali, Vali Yardımcısı ve Kaymakam sayısı epeyce artmıştır. 15 Temmuz’dan sonraki soruşturma sürecinde görevde olan bu mülki idare amirlerinin verdikleri FETÖ kararları ne kadar geçerlidir tartışılması lazım.Haberin detayı ve gündem haberlerini yakından takip etmek için bizden ayrılmayınız..

16 Şubat 2017 - 15:02

Mülki idare amirlerinin FETÖ kararları yeniden değerlendirilmelidir

ByLock uygulaması soruşturmasında ve kripto FETÖ soruşturmasında elde edilen yeni bilgilerle birlikte onlarca Kaymakam tutuklandı. Birçok Vali ve mülki idare amiri açığa alınırken ihraç edilen mülki idare amiri sayısı da her geçen gün artmaktadır.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra OHAL sürecinde kamuda yürütülen FETÖ soruşturmalarında açığa alınan kamu personellerinin büyük kısmı meslekten ihraç edilmiştir. Açığa almalarda önemli rolü olan Kaymakam ve Vali statüsündeki mülki idare amirlerinin verdikleri kararlar mülki idare amirlerine yönelik FETÖ soruşturmasının sonuçlandırılmasından sonra yeniden değerlendirilmeli, OHAL inceleme komisyonu başvuruları sırasında bu durum göz önüne alınmalıdır.

İHRAÇ EDİLEN MÜLKİ AMİRLER

FETÖ soruşturmasında tutuklanan, ihraç edilen Kaymakamlar, Valiler arasında kamuda tanınan ve popüler olan kişilerde yer almaktadır. ByLock soruşturması ve savcılıklar tarafından yürütülen kripto FETÖ soruşturmalarında elde edilen bilgiler doğrultusunda FETÖ bağlantıları oldukları belirtilen Kaymakamların, Valilerin, mülki idare amiri mensuplarının ihraç edilmesi, tutuklanması ile bu kişilerin verdikleri FETÖ kararlarının güvenilirliği sorgulanmalıdır.

DOĞRU KARAR/YANLIŞ KARAR

FETÖ’den tutuklanan mülki idare amirinin açığa aldığı bir öğretmen, memur gerçekten FETÖ’cü olduğu için mi açığa alındı yoksa tutuklanan Kaymakamın gerçek FETÖcüleri savunması politikasından dolayı kamu personeli masum olarak kurban mı gitti araştırılmalıdır. OHAL inceleme komisyonunun meslekten ihraç edilen, açığa alınan, tutuklanan mülki idare amirlerinin FETÖ ile ilgili verdikleri tüm kararları, belgeleri göz önüne alarak işlem yapması kamu yararına olacaktır.
A ilinin B ilçesinde görev yapan bir MEB personeli meslekten ihraç edilmişse ve B ilçesinin Kaymakamı ya da A ilinin Valisi hakkında daha sonradan FETÖ işlemi yapılmışsa meslekten ihraç edilen MEB personelinin durumu ayrı değerlendirilmelidir. Buna benzer durumda olan tüm kamu çalışanlarının OHAL inceleme komisyonuna başvuru yaparken görev yaptıkları yerdeki mülki idare amirleri hakkında FETÖ işlemi yapılıp yapılmadığının belirtmeleri yararlarına olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KHK ile ihraç edilen genç öğretmen intihar etti
KHK ile ihraç edilen genç öğretmen intihar etti
Öğretmenler dikkat: AÖL sınav görevi başvuruları erişime açıldı
Öğretmenler dikkat: AÖL sınav görevi başvuruları erişime...