Facebook Paylaşımı Nedeniyle İşten Atılan Öğretmen Davayı Kazandı

Ankara’da Özel Maya Okulları’nda dönem başında verilen eğitime hazırlık ödeneğinin “elden” geri istenmesine itiraz eden ve bu durumu Facebook hesabından duyurması gerekçe gösterilerek iş akdi feshedilen Öğretmen Ahmet Yeşil, hukuk mücadelesini kazandı.

14 Mayıs 2017 - 23:36 - Güncelleme: 14 Mayıs 2017 - 23:39

2016 yılında özel okullar, öğretmenlerine devlette olduğu gibi yılda bir kez “Öğretime Hazırlık Ödeneği” vermekle yükümlü kılındı. Ankara’da Özel Maya Okulları da ödemek zorunda olduğu bu tutarı öğretmenlerin maaş hesabına geçtikten sonra “elden” geri istedi. Bunu kabul etmeyen 5 öğretmenin görevine son verildi. Öğretmen Ahmet Yeşil, sözleşmesi feshedildiğinde hukuk mücadelesi başlattı. Milli Eğitim Bakanlığı’na şikâyette bulunan Yeşil, 2003-2006 yılları arasında Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı yapan Prof. Dr. Ziya Selçuk’un kurucusu olduğu Özel Maya Okulları’nın yasalara aykırı bu tasarrufunun açığa çıkması için başlattığı mücadelede kazanım elde etti. 
Mahkeme bilirkişi raporu doğrultusunda Özel Maya Okulları’nın sosyal medya paylaşımları nedeniyle iş akdi feshetme gerekçesini keyfi ve çalışma hakkı gaspı olarak kabul etti. Yeşil açtığı davayı kazandı. 
Devlet büyüklerine hakaret ettin mi? 
MEB müfettişinin okulda inceleme yaptığını ve görüşülen bazı öğretmenlerin yalan beyanda bulunduğunu aktaran Öğretmen Yeşil, “Aynı müfettiş, beni bir başka okula çağırarak, alakasız bir şekilde, ‘Devlet büyüklerine sosyal medya hesabımdan hakaret edip etmediğimi’ sordu. Öğrendiğime göre, okul Facebook hesabımda yer alan muhalif yazılarımı müfettiş ile paylaşarak, ‘Devlet büyüklerimize hakaret ediyor’ demiş” dedi. 
Mahkeme sürecinde de “yalancı şahitlerin” devreye girdiğine değinen Yeşil, “Mahkeme ve muhakkik karşısında suç olmasına rağmen yalan beyan verenler için de hukuki mücadeleyi yürüteceğim” diye konuştu. kaynak: birgun.net
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE FOTOĞRAFLARI
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE...
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!