2023 Öğretmen atama takvimi,seçim öncesinde atama müjdesi gelecek mi 2023 Öğretmen atama takvimi,seçim öncesinde atama müjdesi gelecek mi

EYT Yani Emeklilikte Yaşa Takılanlar. Bu isim bundan birkaç yıl önce hiç gündemde yoktu. Ancak, EYT'lilerin mağduriyeti belirgin hale gelince, 1999 yılı Eylül ayında yapılan düzenleme ile kadınlarda 20 yılını dolduranların emeklilik hakları elinden alınarak bu süre uzatıldı, erkeklerde ise 25 yılını dolduran çalışanların emeklilik hakları verilmeyerek bu süre uzatıldı.

1999 yılında alınan karar sonrasında hakları ellerinden alınanların işe başladıklarında imzaladıkları sözleşmede yer alan emeklilik vakitleri gelince emekli olamamanın sıkıntıları da başladı. Bu kişiler kendi aralarında birlik olmaya başladı ve haklarını geri istemek amacıyla sivil toplum örgütleri kurmaya başladılar. Bu kitle kendisini Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak adlandırdı. ünkü kadınlarda 20, erkeklerde 25 çalışma yılını dolduranların önüne bir engel daha konmuştu. Bu da YAŞ engeliydi.

Gerek yaş sınırının artması, gerekse belli bir yaşa gelen çalışanların özellikle işçilerde artık iş bulma ve çalışma sorunu yaişaması, gerekse işten çıkarmalar nedeni ile mağduriyetler iyiden iyiye artınca EYT'liler hükumete sesini duyurmak için daha fazla örgütlendi ve artık büyük bir sivil toplum kitlesi haline geldi. Öyle ki, seçimlerde sonuca etki edebilecek kadar etkili oldular.

Hal böyle olunca, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçim vaatlerinin en önemlilerinden biri EYT düzenlemesi oldu. Başlangıçta hükumet bu düzenlemeye karşı çıksa da, EYT'lilerin fazlalığı ve kararlılığı ile yaklaşan seçimler hükumetin EYT düzenlemesini yapmasında etkili oldu.

EYT Düzenlemesi ne zaman çıkacak?

eşitli açıklamalarda hükumet yetkilileri EYT Düzenlemesinin en geç Aralık 2022'de TBMM gündemine geleceğini açıklamıştı. Ancak düzenleme 18 Ocak olmasına karşın hala meclise sunulmadı.

Önümüzdeki günlerde Emekliliğe Yaşa Takılanlar için yapılacak düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisine gelmesi bekleniyor.

EYT düzenlemesinin ardından Emeklilikte Yaşa Takılanlardan çalışma yani prim gün sayısını doldurmuş olanlardan isteyenler emekli olmak için başvuru yaparak emekli olabilecekleri. Dileyenler emekli olmadan çalışmaya devam edebilecekler.


EYT'lilere ilk maaş ne zaman ödenecek?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak adlandırılan EYT'liler hükumetin açıklamasına göre ilk maaşı 2023 yılı Mart ayında alacak. Ak Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu bu tarihi teyit etmişti. Bu tarihten önce bir ödeme yapılması beklenmiyor.

EYT Düzenlemesinden kimler yararlanacak?

EYT düzenlemesinin TBMM'den çıkmasının ardından 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan ve belirtilen prim gün sayılarını dolduran tüm vatandaşlar emekli olmaya hak kazanacak.
Tüm bu açıklamalara rağmen, her şey EYT düzenlemesinin çıkmasının ardından netleşecek.

EYT BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

Emeklilikte Yaşa Takılanların başvuruları e-Devlet üzerinden alınacak. EYT'lilerin SGK binalarına giderek kuyrukta beklemelerine beklemesine gerek kalmayacak.