Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası (EĞİTİM GÜCÜ SEN) EYT Kanun teklifinde yer alan emekliliğe esas tarihinin Milli Eğitim Bakanlığında aynı yıl atama yoluyla göreve başlamış olan öğretmenleri mağdur edeceğini ve bu sebeple TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan MEB personelinin göreve başlama tarihinin göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmesini talep etti. 

MEB 76. Madde Şube Müdürü Atamalarında Yeni Gelişme MEB 76. Madde Şube Müdürü Atamalarında Yeni Gelişme

Sendikadan yapılan açıklama şu şekilde "Kamuoyuna; 2 Şubat 2023’te Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmeye başlanacağı duyurulan ve kısa adıyla EYT diye bilinen kanun teklifinde, emekliliğe esas tarih olarak 8 Eylül 1999 kabul edilmektedir. Bu tarihten önce sigortası başlatılmış veya emekli sandığı üyesi olmuş kamu personelinin başvuru yapabileceği belirtilmiştir.

8 Eylül 1999 tarihi, Milli Eğitim Bakanlığında atama yoluyla göreve başlayan öğretmenler adına ciddi mağduriyetler yaratmaktadır.

Bilindiği gibi; Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atamalarını Eylül ayı başında yapmakta ve öğretmenlerin göreve başlaması Eylül ayının ortalarını geçmektedir. Bu nedenle 1999 yılında atama yoluyla göreve başlayan öğretmenlerimizin hiç birisi belirtilen tarih olan 8 Eylül 1999’dan önce göreve başlayamadığı için EYT’nin 8 Eylül 1999 tarihini baz alarak yasalaşması durumunda kanunundan faydalanamayacak ve kendinden kaynaklanmayan mağduriyetler yaşayacaktır. Oluşabilecek mağduriyetlerin önlenmesi adına, kanun teklifinde belirtilen tarihin 1999 Eylül öğretmen atamalarının da dikkate alınarak düzenlenmesi hususunda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan resmi talepte bulunduk."