Evrimi anlatmadan antibiyotiği anlatamazsın

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) tarafından açıkladığı yeni müfredatla ilgili değerlendirmeler devam ediyor. Müfredatı değerlendiren Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi/Moleküler Biyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nesrin Özören, evrimi anlatmadan antibiyotiğin anlatılamayacağını söyledi. Özeren'in açıklaması şöyle:

23 Temmuz 2017 - 11:09

Evrimi anlatmadan antibiyotiği anlatamazsın
Evrimin biyolojide bir çatı oluşturması ve onun çerçevesinde değişik kavramların işlenmesini vurguladık. Fakat bazı kavramlar, parça parça değişik kitap bölümlerinde geçiyor. Bütünlük arz etmiyor. Yamalı bohça gibi bir şey. Evrimsel süreç anlatılmadan konular, örneğin, bakteriler neden antibiyotik direnci oluyor, nasıl açıklanacak? 

Türlerin soyunun neden tükendiği nasıl anlatılacak? Bu temeli vermeden değişen dünyamızdaki süreçleri nasıl öğreteceğiz? Evrim kelimesi ve tanımları verilmeden, Darwin’in adı geçiyor. Varyasyon, mutasyon gibi kavramlar var. Her şeyi zaten kaldırmak mümkün değil. Çünkü biyolojiyi, hücreyi anlamamız mümkün değil bunları çıkartırsak. 

Bazı yetkililer ‘Üniversitede öğrenebilirler’ dedi. Bu çok geç, özellikle de üniversitelileşme oranı yüzde 20’yi, 30’u geçmiyor. Üniversitede öğrencilerin bir kısmı biyoloji görebilecek. Mühendisler görmeyecek mesela. Aziz Sancar hocanın katkılarının işlenmesi çok olumlu. Fakat ‘DNA replikasyonu ve Aziz Sancar çalışmaları’ diye geçiyor. Aziz Sancar DNA tamir mekanizmaları üzerinden Nobel almıştı. DNA replikasyonu ayrı. Özen gösterilmeli. 

 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araç sahiplerine kötü haber
Araç sahiplerine kötü haber
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor