Evrim Teorisi'nin Ders Kitaplarından Çıkarılması Hakkındaki Soru Önergesi Reddedildi

Evrim Teorisi'nin biyoloji ders kitaplarından çıkarılmasına ilişkin olarak CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen tarafından sunulan soru önergesi, TBMM Başkanı tarafından kabul edilmedi.

Evrim Teorisi'nin Ders Kitaplarından Çıkarılması Hakkındaki Soru Önergesi Reddedildi
18 Temmuz 2019 - 14:51

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen tarafından laik eğitim ve evrim teorisi vurgularının yer aldığı soru önergesinin TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından kabul edilmediği ve geri gönderildiği öğrenildi.

Soru önergesinde eğitim müfredatına bilim dışı müdahale, felsefe-bilim derslerinin azaltılması, otizmli ve zihinsel engelli çocuklara zorunlu din dersi konulması, okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin camilere götürülmesi ve din eğitiminin fiilen okul öncesine; hatta kreşlere kadar indirilmesinin özellikle son 17 yıllık iktidar döneminde gerçekleştirildiği vurgulandı. Bugün için dünyanın her yerinde bilimsel bir gerçeklik olarak kabul edilen ve okutulan evrim teorisinin biyoloji ders kitaplarından çıkarılmasının saray iktidarının kindar nesil anlayışının bir sonucu olduğu belirtilen önergede, “eğitimde laiklik olmazsa olmaz” kabul edilmesi hususlarının kişilik ve özel yaşama ilişkin konular olduğu gerekçesiyle TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından kabul edilmediği ve iade edildiği aktarıldı.

“Türkiye eğitimde son sırada”

CHP'li Alpay Antmen tarafından verilen soru önergesinde, anayasada eğitimin nasıl olacağının hüküm altına alındığı belirtilerek, çağdaş eğitim anlayışının uzağında olan yaklaşımlar sonucunda Türkiye'nin eğitim ve öğrenci başarı sıralamalarında son sıralarda yer aldığı, PISA ve UNISEF raporlarındaki sıralamalarda ise son sıraya düştüğü kaydedildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum