Evlenene 10 Bin TL Hibe Ama Bir Şartla

Çeyiz hesabı uygulaması 16 Nisan’da başlıyor. İsteyen, pazartesi gününden itibaren bankada hesap açıp uygulamaya katılabilecek. Ancak bu uygulamadan yararnanabilmek için hesaba en az 3 yıl para yatırıp, 27 yaşından

13 Nisan 2016 - 11:23

Çeyiz hesabı uygulaması 16 Nisan’da başlıyor. İsteyen, pazartesi gününden itibaren bankada hesap açıp uygulamaya katılabilecek. Ancak bu uygulamadan yararnanabilmek için hesaba en az 3 yıl para yatırıp, 27 yaşından önce ilk evliliğini yapanlar devlet katkısı alacak

2016 öğretmen maaşları derece kademeye göre tıklayınız


Çeyiz parası devletten Evlenecek gençlere artık devlet de maddi destek sağlayacak. Çeyiz hesabı uygulaması 16 Nisan'da başlıyor. Pazartesi gününden itibaren bankada hesap açarak uygulamaya katılmak mümkün olacak. Uygulamadan yararlanmak isteyenlerin 27 yaşından önce ilk evliliklerini yapması ve evlilik tarihinden önce en az 3 yıl hesaba düzenli ödeme yapması gerekiyor.

Devlet katkısı, evlilik tarihindeki birikim tutarının yüzde 20'sini ve azami 5 bin lirayı geçemeyecek. Çiftlerden kriterleri yerine getiren her bir eş devlet katkısından ayrı ayrı yararlanabilecek. Böylece evlenenler 10 bin liraya varan çeyiz desteği alabilecek. İşte çeyiz hesabının şartları:

Bankaların yurt içi şubelerinde TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu olarak açılabilecek. Banka ile çeyiz hesabı sözleşmesi imzalanacak.
Çeyiz hesabına katılımcının düzenli ödeme yapması gerekiyor. Düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 100 lira, üst sınır bin lira.

Katılımcı, çeyiz hesabının açılış tarihinde bir defaya mahsus olmak üzere, üst sınırı aşan bir tutar yatırabilecek. Ancak bu tutar 15 bin lirayı geçemeyecek.
Katılımcı aylık ödeme planını seçmişse 1 dönem içinde 3 defadan fazla düzenli ödemeyi aksatmaması gerekiyor. 3 aylık ödeme planını seçmişse de 1 dönem içinde 1 defadan fazla düzenli ödemenin aksatılmaması şart.

Bir dönem içinde çeyiz hesabından en fazla 2 defa çekim hakkı tanınacak. Hesapta kalan bakiyenin, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması gerekiyor.

Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar hesaptaki birikim tutarının yüzde 10'u (ödenecek tutar 4 bin lirayı geçmeyecek); 48-59 ay arası olanlar yüzde 15'i (ödenecek tutar 4 bin 500 lirayı geçemeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar için yüzde 20'si (ödenecek tutar 5 bin lirayı geçemeyecek) kadar devlet katkısı alacak.
Devlet katkısı çeyiz hesabının bulunduğu banka aracılığıyla verilecek. Bunun için katılımcının, evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair ilçe nüfus müdürlüğünden alacağı belge ile çeyiz hesabının bulunduğu bankaya müracaat etmesi gerekiyor.

Katılımcıya sadece tek çeyiz hesabı için devlet katkısı ödenecek. Birden fazla hesap açılması durumunda bunlar birleştirilemeyecek ve katılımcının devlet katkısı için başvurduğu ilk hesaba devlet katkısı verilecek.

30 BİN LİRA İÇİN BAŞVURUN
18-40 yaşındaki çiftçilere 30 bin liralık hibe desteği için başvurular bugün başlıyor. 330 bin kişiyi ilgilendiren hibe desteğinden yararlanmak isteyen genç çiftçiler; başvurularını 13 Nisan-12 Mayıs tarihleri arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlükleri'ne yapabilecek.(takvim)

Öğretmenim öğrenciye sakın dokunma TIKLA OKU

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti
Yaralı köpeğin röntgen filmindeki görüntü şoke etti