Ev sahibi kiracı fark etmiyor ceza geliyor

Gün geçmiyor ki bir ceza haberi gelsin Yine bir ceza haberimiz var. Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! İşyeri kiraları ya da 500 liranın üstündeki ev kiraları, banka ya da PTT aracılığıyla ödenmezse en az 340 lira cezayla karşı karşıya kalabilirsiniz.

08 Kasım 2016 - 08:11

Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! İşyeri kiraları ya da 500 liranın üstündeki ev kiraları, banka ya da PTT aracılığıyla ödenmezse en az 340 lira cezayla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kanuna göre; 500 liranın üstündeki ev kiralarının banka veya PTT aracılığıyla ödenmesi şart.

İşyerlerinde ise kira ne olursa olsun paranın bankadan ödenmesi gerekiyor. Maliye, kiraların elden ödendiğini veya alındığını tespit ederse 'özel usulsüzlük cezası' kesiyor. Ceza, yatırılmayan her bir kira tutarının yüzde 5'i oranında uygulanıyor.

Kesilecek ceza belli bir limitin altına düşmüyor. 2016 için alt limit; birinci sınıf tüccarlar ile esnaf için bin 370, defter tutan çiftçi ile kazancı basit usulde tespit edilenler için 690, bunların dışındakiler için 340 lira. Kiralık konutlarda cezayı ev sahipleri ödüyor.
kaynak takvim

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı' açıklaması
Son dakika... Sağlık Bakanlığı'ndan 'kanser ilacı'...
Son dakika... Bakan Yılmaz'dan öğretmenlere uyarı
Son dakika... Bakan Yılmaz'dan öğretmenlere uyarı