Etüt eğitim merkezlerinin dönüşümü tamamlandı

Özel öğretim kurumuna dönüşmesi istenen bin 992 özel öğrenci etüt eğitim merkezinden 366'sı kurucu isteğiyle, 391'i ise Bakanlık tarafından resen kapatıldı. işte haberin detayları..

02 Ağustos 2017 - 16:48

366 etüt eğitim merkezi kurucu isteğiyle kapanırken, 391  merkez ise Bakanlık tarafından resen kapatıldı.Etüt eğitim merkezlerinden bin 235'inin de başka bir özel öğretim  kurumuna dönüşüm işlemleri yapıldı. Merkezlerden 886'sı çeşitli özel kurslara,  294'ü özel öğretim kurslarına, 53'ü özel okula ve 2'si de özel eğitim ve  rehabilitasyon merkezine dönüştü. Bakanlık tarafından yürütülen dönüşüm  işlemlerinin ardından artık "Özel Öğrenci Etüt Eğitim Merkezi" şeklinde bir özel  öğretim kurumu kalmadı.

Özel eğitim kursları için son tarih 4 Ağustos

Bakanlık tarafından bilim grubu sayısı 1'e düşürülecek özel öğretim  kurslarına ilişkin sürecin tamamlanması için de çalışmalar yürütülüyor.Dershanelerin dönüşümünü öngören kanun değişikliğinin ardından  tanımlanan özel öğretim kurslarının faaliyet gösterebilecekleri bilim grubu  sayısını 1'e düşüren ve Ekim 2016'da yürürlüğe giren 676 Sayılı KHK'nın ardından  Bakanlık özel öğretim kurslarının kurum açma izinlerini yeniden düzenledi.

Özel öğretim kurslarının, 676 Sayılı KHK ile 4 Ağustos itibarıyla  kendilerini bir bilim grubunda faaliyet gösterecek hale getirmesi gerekecek.Bu tarihten sonra özel öğretim kursları, kurum açma izinlerinde  belirtilen Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih,  coğrafya ve felsefe bilim gruplarından sadece birinde faaliyet gösterebilecek.

Kurslar takip edilecek, ceza ve iptal uygulanacak

Bakanlık yetkililerince, bu tarihten sonra kursların takipleri MEBBİS  üzerinde oluşturulan "e-Yaygın" modülünden takip edilecek ve dershane gibi  çalışma eğiliminde olan, bilim grubu sınırlamasına riayet etmeyen kurumlara  kesinlikle müsaade edilmeyecek.Bir özel öğretim kursunun hangi bilim grubunda faaliyet göstermek  üzere Bakanlıktan onay almışsa, faaliyetini sadece o bilim grubunda yürütmesi ve  başka branşlardan öğretmen istihdam etmemesi gerekecek.Yürütülecek çevrimiçi takiplerle sınıflarda öğrenim gören öğrenciler  ve ders veren öğretmenlerin de denetimleri yapılacak.Belirtilen sınırların dışında faaliyet gösteren kurumlara, kanun  gereği idari para cezaları ve sonrasında ruhsat iptali işlemi uygulanacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Muğla'da deprem
Muğla'da deprem
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası
İzmir’de öğretmen ve müdür arasında otopark kavgası