Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Esenyurt'u ziyaret etti.

Orhangazi Mahallesinde 68 dönümlük arazide yapımına başlanan Türkiye'nin en büyük lise kampüsü olan inşaat alnında incelemelerde bulundu.

 Mesleki eğitim merkezi buluşmasının ardından Orhangazi Mahallesinde yapımına başlanan lise kampüsü inşaat alanında incelemerde bulundu. Bakan Özer, İstanbul'un Ertelenen tüm Eğitim yatırımlarını hızlı bir şekilde sıraya aldıklarını dile getirerek bu yıl içerisinde kentte yaklaşık 12 milyar liralık eğitim yatırımları plandığını söyledi.

 Bakan Özer, hızlı bir şekilde 39 ilçede bütün eğitim sorunlarının çözüleceği bir döneme girildiğini belirterek şu ifadeleri sarf etti:

"2023 yılına kadar, inşallah, bu okullarımızın büyük bir kısmı devreye alınacak, çocuklarımız çok daha nitelikli ortamlarda eğitimlerine devam edecekler. Diğer taraftan eğitimin olmazsa olmazı olan öğretmenlerimizin alımında da son 1 yılda İstanbul'a pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Son iki atamanın yüzde 50'sini İstanbul'a ayırdık. Yani ocak ayının sonunda 15 bin öğretmen atamasının 7 bin 500'ünü, 1 Eylül 2022 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla yapmış olduğumuz 20 bin öğretmen atamasının da 10 binini İstanbul'a kazandırmış olduk. Dolayısıyla son bir yıl içerisinde İstanbul'a atadığımız öğretmen sayısı 20 bine ulaşmış oldu. Ve İstanbul'un öğretmen ihtiyacıyla ilgili çok önemli bir aşamaya taşımış olduk. İnşallah, 2023 yılında İstanbul'umuzu desteklemeye devam edeceğiz."

Esenyurt'ta 68 dönümlük araziye yapılan eğitim kampüsü 10 bin öğrenci kapasiteli olacak

68 dönümlük geniş bir arazide inşaatı yapılan kampüsün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın desteğiyle Esenyurt'a kazandırıldığını belirten Bakan Özer, bu alanda 10 bin öğrencinin eğitim alacağını da  duyurdu. 

Kampüste tek tip lise değil, bir fen lisesi, bir imam hatip lisesi, bir mesleki teknik Anadolu lisesi, beş tane de Anadolu lisesi yapıldığını kaydeden Özer, kampüste ayrıca iki tane 150 öğrenci kapasiteli pansiyon, konferans salonları, bilim ve sanat merkezi, planetaryum, idari bina, amfi tiyatro, kapalı spor salonunun da yer alacağını ifade etti. 

Bakan Özer'den öğretmenlere yeni başarı belgesi açıklaması Bakan Özer'den öğretmenlere yeni başarı belgesi açıklaması

Bu projenin Esenyurt'un eğitimde çok farklı noktaya taşınmasıyla ilgili önemli bir ivme kazandıracağını söyleyen Bakan Özer, desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve katkı veren, çalışmalar katılan tüm yetkililer ve teknik ekibe teşekkür ederek konuşmalarına son verdi.