Erkekler İçin Doğum İzni Kaç Gün?

Eşleri hamile olan erkekler tarafından doğum izinleri merak ediliyor. Babalar için verilen doğum süresi öğretmen ve diğer işçiler için farklılık gösteriyor. Öğretmenler de memurlar gibi izin kullanıyor. Kamu çalışanları için babalık izni 10 gün süre ile veriliyor. İşçi olan babalar için ise bu süre 5 gün ile sınırlı kalıyor.

Erkekler İçin Doğum İzni Kaç Gün?
16 Kasım 2019 - 15:15 - Güncelleme: 16 Kasım 2019 - 15:21

Babalık İzinleri Değişti Mi?
Babalık izni devlet memurları için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda geçer. Bu kanunda Mazeret izni başlıklı 104. Madde bu izin ile ilgilidir. Maddenin ( B) bendinde eşinin doğum yapması halinde memurlara 10 gün izin verileceği geçmektedir. Aynı kanunda kendisinin ya da çocuğunun evlenmesi halinde izin 7 gün olarak geçmektedir. Aynı kanunda ölüm hallerinde izinler de yer alır. Bu kanun ile öğretmenlerin 10 gün babalık izni yapma hakları oluşur.

Babalık izni Kullanımı Nasıl Olur?
Öğretmenler 657 sayılı kanuna bağlı olarak görev yapmaktadır. Öğretmenler için belirlenen 10 günlük izin kullanımında bir takım şartlar bulunur. Eşinin doğum yapması halinde babalık izni için çalışılan kamu kuruluşuna dilekçe verilir. Bu dilekçe ile doğum izni kullanma için başvuru yapılır. Başvuru için babalık izni ya da doğum izni yazmak mümkündür. Dilekçe içinde doğum yapılan tarih yazılmalıdır. Ayrıca doğum sonrasında kullanılacak olan izin süresi de dilekçeye eklenmelidir. Bu şekilde hazırlanan babalık izni dilekçesi yetkili kurumlara sunulur.

Bu haber 878 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum