Erkek Bebekler İçin Sünnetin Faydaları Nelerdir?

     Sünnet; erkek bebeklerin penisinin ucundaki deriden bir miktar alınarak yapılan bir işlemdir. Sünnetin tarihçesi çok eski zamanlara dayanmaktadır.

 Erkek Bebekler İçin Sünnetin Faydaları Nelerdir?
24 Şubat 2019 - 10:20
Sünnetin erkekler için sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Sünnet doğru bir şekilde yapıldığı zaman peniste oluşabilecek enfeksiyonları önler. Hatta bebeğin penisinde enfeksiyon oluştuğu zaman doktorlar genelde annelere sünneti tavsiye ederler. 
    Sünnet için en uygun zaman Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Sallalahü aleyhi ve sellemin buyurduğuna göre 7. Gün, 7, ay en geç 7 yaştır. Bu süreçte erkek bebekleri sünnet ettirmek olası penis hastalıklarına karşı en iyi koruma yöntemidir. Bebek büyüdükçe sünnet derisi altında cilt döküntüleri ve kirler tabaka oluşturur.  Bu tabaka koku yapmakla birlikte peniste enfeksiyona neden olur.
    Erkek bebekler, penisin yapısına göre doğumundan itibaren sünnet edilebilir. Bebek 2 yaşına kadar sünnet ettirilmemişse bir sorun oluşmadığı müddetçe sünneti 5 yaşına kadar ertelemek gerekir. 2 yaşından 5 yaşına kadar olan dönem çocuğun kimliğini ve kişiliğini tanıma sürecidir. Bu süreçte çocuk sünnet ettirilirse psikolojik anlamda olumsuz etkilenebilir. 
    Çocuk bu süreçte sünneti kendisine verilmiş bir ceza olarak görebilir. Ben nasıl bir suç işledim de annem babam bana böyle bir cezayı layık gördü’’ düşüncesine kapılabilir. 
    Sünnet emin ellerde yapıldıktan sonra çocuk için zor bir süreç değildir. Çocuk mümkünse bir uzman tarafından hastane ortamında sünnet ettirilmelidir. Sünnet yarası en hızlı iyileşen yaralardan biridir. Çocuk sünnet ettirildikten sonra ertesi gün sargıları açılmalıdır. Sargı eğer yapışmışsa kantaron yağı sürülerek ya da sıcak su ile ıslatılarak açılabilir. 
    Sünnet sargısını açma esnasında hafif bir kanama olabilir. Bunda endişelenecek bir durum yoktur. Ancak kanama durmazsa o zaman hemen doktora gitmek gerekir.  Sünnet işlemi abartılacak bir işlem değildir. Evet çocuk için ilk gece biraz ağrılı olabilir. En fazla bir haftada çocuk rahatlıkla kendini toparlar.
    Ülkemizde sünnet işlemi dikişli ve dikişsiz olarak iki şekilde yapılmaktadır. Dikişli yapılan sünnet işleminin iyileşme süresi daha uzundur. Sünnet lokal anestezi ile yarım saat içinde yapılan cerrahi bir işlemdir.
    
Bu haber 2322 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum