Erdoğan: Anayasa Mahkemesi Kararına Uymuyorum Saygı Da Duymuyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afrika gezisi öncesi Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül kararıyla ilgili soruyu "Ben Anaysa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım, o kadar. Ama onu kabul etmek

28 Şubat 2016 - 17:32

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afrika gezisi öncesi Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül kararıyla ilgili soruyu "Ben Anaysa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım, o kadar. Ama onu kabul etmek durumunda değilim. Verdiği karara uymuyorum saygı da duymuyorum" şeklinde yanıtladı.
Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliye edilmesi konusundaki soruya Erdoğan, "Her şeyden önce şu ana kadar dikkat ederseniz herhangi bir açıklamada bulunmadım ve bu konuyla ilgili de konuşmadım. Bu olayın ifade özgürlüğü ile yakından uzaktan alakası yoktur. Bu bir casusluk davasıdır. Biz bakar kör olmak durumunda değiliz. Bazı gerçekleri çok açık net görmeliyiz. Bana göre medyanın sınırsız özgürlüğü olamaz. Dünyanın hiçbir yerinde de medyaya sınırsız özgürlük yoktur. Bu haberlerde bu ülkenin Başbakanı'na, bugünkü göreviyle Cumhurbaşkanı'na her türlü saldırı vardır. Basın mensubu yazılı görsel kalkacak Cumhurbaşkanı'na, Başbakan'a istediği gibi saldıracak, istediği gibi iftira oyunlarının içerisine girecek ve biz buna seyirci kalacağız. Böyle bir şey söz konusu olamaz.

Anayasa Mahkemesi bu şekilde bir karar vermiş olabilir. Ben Anaysa Mahkemesi'nin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım, o kadar. Ama onu kabul etmek durumunda değilim. Bunu da çok açık net söyleyeyim. Verdiği kararı da uymuyorum saygı da duymuyorum. Niye? Çünkü ortada bir gerçek var. Bakın bu bir beraat kararı değildir. Bu bir tahliye kararıdır. Aslında onlarla ilgili kararı veren mahkeme kararında direnebilirdi. Kararında direnmiş olsaydı bu bireysel başvuru veya Anayasa mahkemesinin vermiş olduğu karar boşa çıkacak veyahut tahliye olmuş bu kişier AHİM'e gidecekti. AHİM'e gittikleri zaman da oradan alacakları netice bellidir. 

Fakat bu süreç, bu şekilde atılan adımlar bana göre doğru adımlar değildir. Bakınız bizim 13-14 yıllık iktidarlarımız medyanın fikir ve düşünce özgürlüğü noktasında en ideal noktaya ulaştıkları dönemlerdir. Bizim dönemlerimiz basın mensuplarının sürekli cezaevlerine doldurulduğu bir dönem değildir. Eğer yazılı ve görsel medya bu konuda samimi ise açsınlar bütün o künyeleri baksınlar.

Yüzlerce basın mensuplarının cezaevlerine tıkıldığı dönemler bizden önceki dönemlerdir. 


Şimdi tabii yola çıkıyorum. Bundan sonra herhalde biraz daha ortalık çalkalanabilir yani" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SURİYE'DEKİ ATEŞKES AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı Afrika ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapacağı ziyareti hakkında bilgi verdikten sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Suriye'deki ateşkes ile ilgili sorulan bir soruya
'Aslında bu ateşkes kısmen şu anda uyulan bir karar durumunda ve ateşkesin uyugulandığı bölge ne kadardır diye baktığımızda öyle zannediyorum ki Suriye'nin 3'te 1'inde şu anda bir ateşkes uygulaması söz konusu. Tamamında böyle birşey söz konusu değil. Nitekim dün gece mesela Tel Abyad'da çok ciddi DAİŞ'in saldırısı oldu. Bu saldırıda aldığım bilgiler yüzde 70'ini Tel Abyad'ın yeniden ele geçirdiler ve DAİŞ'in bu ele geçirmesi üzerine koalison güçleri hava saldırısı düzenledi. Bu sadece orada olan olaylar değil. Aynı şekilde Suriye'nin diğer bölgelerinde de maalesef ateşkes yapılmış değil. Orada da bu tür saldırılar devam ediyor. 3'te 2'si çok çok hareketli bir konumda. Temenni ederiz ki bugün yarın bu ateşkes sağlanmış olur ve Suriye'ye sükun gelmiş olur. Fakat doğrusu bu sağlanabilirse Cenevre süreci yeniden bir canlılık kazanabilir. Aksi takdirde tabi bizim güven noktasındaki atacağımız adımları da bu sarsar ve sarsıyor. Ama bu bölünme ile ilgili endişeler herkeste var. Bu aynı şekilde bizde de var. Niye? Çünkü PYD ve YPG'nin kuzeyde sağlamak istediği koridoru birileri destekliyor. Bu destekleyenlerin kimler olduğunu sizler de biliyorsunuz bizler de takip ediyoruz. Ama biz Türkiye olarak Suriye'nin kuzeyinde böyle bir koridorun oluşmasına imkan veremeyeceğimizi daha önce söyledik. Ve bu konuda da üzerimize düşen neyse bunu yapacağımızı da söyledik. Çünkü orada oluşacak böyle bir terörist örgütlerin koridoru bizim için her an sıkıntıdır. Bir tehlikedir. Buna fırsat veremeyeceğimizi tüm dostlarımıza söyledik. Özellikle koalisyon güçleriyle bunu paylaştık, paylaşmaya devam edeceğiz. Şimdi dedikodusu olan şeylere baktığınız zaman 3'te 1'in bir bölümünü de kim oluşturacak DAİŞ. Bunu, şu anda bu görüşmelerde rol alan ülkeler kabul edebilecek mi? Eğer kabul ederlerse onlar da teröre destek vermeleri açısından çok ciddi bir sorumluluğun altına gireceklerdir. Batıya gittiğimiz zaman Lazkiye kuzeyindeki ve güneyindeki daha önce söylediğim gibi oluşturulmak istenen bir butik devlet anlayışı var. Ve bu butik devleti de kimlerin kimler için kurmak istediğini bunu da yine daha önce de söylemiştim. Böyle bir gayretin içindeler. Fakat bu gayretler inşallah gerçekleşmeyecek diye düşünüyorum' yanıtını verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN YENİ ANAYASA VE BAŞKANLIK SİSTEMİ AÇIKLAMASI:

Erdoğan, yeni anayasa ve başkanlık sistemi ile ilgili sorulan soruya, 'Bir defa bu konu cumhurbaşkanlığı makamının görevi değil. Orada bir dil sürçmesi olmuş olabilir. Bu görev tamamıyle parlamentonun görevidir. Bunun kararını parlamento verecektir. Parlamentoda böyle bir kararı verirken neye ihtiyaç var? Bir defa 330'a ihtiyaç var. Eğer bir referandum yapılacaksa 330 reye ihtiyaç var. Eğer bu 330 sağlanabilirse ancak hangi konuda referanduma gidilmek isteniyorsa o konuda referanduma gidilebilir. Şimdi bunu 330'u sağlamak için gayret gösteren siyasi partiler burada yeni anayasayla ilgili mi referandum yapacaklar? Veyahutta başkanlık sistemiyle ilgili mi bir referandum yapacaklar? Veyahutta yeni anayasanın içinde; başkanlık sisteminin de olduğu yeni bir anayasayla ilgili bir referandum yapacaklar. Onun kararını bunun müteşebbisleri verecektir. Yani birinci derecede hükümetin böyle bir gayreti olduğunu biliyoruz. Böyle bir gayretin içinde olacaktır. Ama şu anda gördüğümüz kadarıyla yeni anayasa çalışmasıyla ilgili veya anayasa mutabakat komisyonunun çalışması adeta şu anda bir sıkıntıya uğramış vaziyette. Sayın meclis başkanımızın 4 siyasi partiye tekrar bir mektubu oldu. Bu mektuptan ne gibi bir netice çıkar bunu da göreceğiz. Fakat benim şeyim şudur: Bu komisyon iş görür veya görmez önemli değil. Tek başına burada iktidar partisi dahi kalkar kendisi anayasayla ilgili önergesini hazırlar ki başbakanlığım döneminde bizim yapmış olduğumuz hazırlıklar var bu konuda. Zaten neredeyse teklifimiz hazır durumda. Bunu parlamentoya sunar ve parlamentoda burada bu konuyla ilgili olarak tavrını ortaya koyar. Bu 330'u yakalarsa zaten mesele yok. Nereye gidilir? Millete gidilir. Asıl bu işin sahibi, karar verecek olanı kimdir? Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bunlar Atatürkçüyüz demiyorlar mı? E hadi bakalım Atatürkçüyseniz millete gidelim. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin. Millete soralım. Millet ne diyor? 'Yürüyün'. O zaman yürüyelim. Millet ne diyor? 'Hayır'. Başımız gözümüz üzerine. Yapılması gereken bu. Ama bunlar milletten dahi ne yapıyorlar? Korkuyorlar. Sıkıntı burada. Onun içinde millete kolay kolay bunlar gidemezler. Ve şu anda meclis başkanımızın mektuplarına nasıl bir cevap gelir onu da göreceğiz ve meclis başkanımızın mektubuna gelen cevaplarla da atılacak adımlar belirlenmiş olacaktır.' yanıtını verdi.

kaynak:dha.com.tr

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SİTEYE ÜYE OL BİLGİ ÖDEV ŞİİR VB. PAYLAŞ, SOHBET ET 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mahkemeden emsal teşkil eden öğretmen kararı
Mahkemeden emsal teşkil eden öğretmen kararı
Sendikalı Öğretmenlere Güzel, Sendikasız Öğretmenlere Kötü Haber!
Sendikalı Öğretmenlere Güzel, Sendikasız Öğretmenlere Kötü...