Erdoğan: Suikastçı FETÖ'ye mensup, bunu gizlemeye gerek yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Büyükelçisi Aleksey Karlov'u öldüren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş'ın Fethullah Gülen yapılanmasının bir üyesi olduğunu söyledi.

22 Aralık 2016 - 00:01

Ankara'da Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nişani ile düzenlediği ortak basın toplantısında sorulan bir soru üzerine Erdoğan, "Suikastçı FETÖ'ye (Fethullahçı Terör Örgütü) mensup, bunu gizlemeye gerek yok... Maalesef silahlı kuvvetlerin içinde olduğu gibi polis teşkilatında da bu kirli örgüt var. Bunların temizlenmesi de devam ediliyor" dedi.
Karlov, Pazartesi günü katıldığı bir sergi açılışında uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmişti. Saldırganın Diyarbakır'da görevli çevik kuvvet polisi 1992 doğumlu Altıntaş olduğu açıklanmıştı.
Erdoğan, Altıntaş'ın güvenlik güçleriyle girdiği çatışma sırasında silah olmayan eliyle yaptığı bir hareket nedeniyle elinde bomba olabileceği şüphesi üzerine vurularak öldürüldüğünü de sözlerine ekledi.
Erdoğan ayrıca, Dolmabahçe saldırısı sırasında polislerin canlı bombaya engel olmaya çalıştıklarını ve bu sırada da hayatlarını kaybettiklerini anımsatarak, benzer bir durumun engellendiğini savundu.
Rusya, suikastı araştırmak için Türkiye'ye bir heyet gönderdi. Rus yetkilileri, Altıntaş'ın arkasında kimlerin bulunduğu da dahil olmak üzere olayı tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkartmak istediklerini ifade ediyor.
Kremlin, bu suikastın Türkiye'nin prestijine darbe indirdiğini ve araştırma sonuçlanana kadar Karlov'u kimin öldürdüğünü bulmak için erken olduğunu söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
20 bin eğitimci FETÖ'den mercek altında, savcılık harekete geçti
20 bin eğitimci FETÖ'den mercek altında, savcılık harekete...
MEB'den alan değişikliği hakkında açıklama
MEB'den alan değişikliği hakkında açıklama