Erdoğan Filtre Düzenlemesini Veto Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından filtre düzenlemesi veto edildi. Bu veto ile baca filtresi olmadan 2.5 yıl daha çalışmayı planlayan termik santraller, telaşa kapıldı. Santraller için filtre takılması süresi Aralık ayın bitmesi ile son buluyor.

Erdoğan Filtre Düzenlemesini Veto Etti
05 Aralık 2019 - 21:02

Çevre lisansı olmayan 13 santral 8 bin 350 MW elektrik üretimi yapıyor. Bu santraller tarafından yapılan üretimin çevreye zararı ise görülüyor. Ayrıca 42 linyit ve kömür yakıtı ile çalışan santralin toplam kapasitesi ise 19 bin 456 MW oluyor. Bu kapasitenin ise yüzde 50 kısmı lisanssız oluyor.


Cumhurbaşkanından Veto Geldi

Cumhurbaşkanı tarafından veto edilen termik santral düzenlemesi 13 santrali kapsayacak şekilde hazırlanmış bulunuyor. Bu santrallerin çevre lisansı bulunmuyor. Linyit ve kömür kullanarak elektrik üreten bu santrallerin yarısının çevre lisansının olmadığı ortaya çıkıyor. Toplam kurulu gücün yarısının lisanssız şekilde çalışıyor olması ise ayrı bir tartışma başlığını oluşturuyor.

Son Tarih Aralık’ın 31’i
Çevre lisansı olmayan santraller tüm dünya tarafından kabul edilen çevre kriterlerine uyum sağlamadan üretim yapıyor. Bu santraller genelde eski olmalarından kaynaklı çevreye zarar veriyor. Veto ile santraller için geri sayım başladı. 2013 yılı ile 2015 yılı arasında toplam 13 termik santral özelleştirilmişti. Bu santrallerin 31 Aralık tarihine kadar bacalarına filtre takılması gerekiyor. Torba yasa ile meclis gündemine gitmesi beklenen düzenleme veto ile torbadan da çıkarılacak.

Bu haber 423 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort