Erdoğan'dan Din Tüccarları için Talimat!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, din alimi adıyla yapılan rahatsız edici açıklamalar üzerine Başbakan Yardımcısı Bozdağ'a talimat verdi. Diyanet takip edip anında gereğini yapacak

Erdoğan'dan Din Tüccarları için Talimat!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, din alimi adıyla yapılan rahatsız edici açıklamalar üzerine Başbakan Yardımcısı Bozdağ'a talimat verdi. Diyanet takip edip anında gereğini yapacak

Erdoğan'dan Din Tüccarları için Talimat!
08 Mart 2018 - 20:24

Cumhurbaşkanı Erdoğan, din alimi adıyla yapılan rahatsız edici açıklamalar üzerine Başbakan Yardımcısı Bozdağ'a talimat verdi. Diyanet takip edip anında gereğini yapacak
Emin Pazarcı'nın akşam Gazetesindeki yazısı Sadece son günlerin değil, yılların problemi bu: İnsanların değerlerini istismar eden, toplumun sinir uçlarını uyaran, milleti birbirine karşı kışkırtan, düşmanlıkları körükleyip, kafaları karıştıran iki hassas konuyla karşı karşıyayız: 1) Kendilerini "din alimi" olarak adlandıranların İslam adına verdiklerini ileri sürdükleri garip ve rahatsız edici fetvalar. 2) Yetkisiz ve aynı zamanda da etkisiz bazı çevreler tarafından ülkeyi yönetenler adına yapılan açıklamalar. Gün oluyor, "ilahiyatçı" kimliği ile ortaya çıkan bir kişi, "kadın dövmenin faziletlerinden" söz ediyor; kadınların kocalarından dayak yedikleri için "şükretmeleri gerektiğini" söyleyebiliyor. Hem de bunu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü arifesinde dillendiriyor. Gün geliyor, bir başkası küçük yaşta kızların evlendirilmesine methiyeler düzüyor. Zaman zaman da "kadın sesinin haram olduğunu" ya da "kadınlarla birlikte asansöre binmenin haram sayıldığını" söyleyenler dahi çıkabiliyor. Üstelik bunlar sokaktaki sade vatandaşlar da değil. Kiminin isminin önünde "ilahiyatçı" unvanı var. Kimi "din alimi" diye topluma sunuluyor. Kimisi de "cemaat lideri" kisvesiyle vatandaşların karşısına çıkıyor. Sonuçta sert tartışmalar yaşanıyor. Problemi kaşıyıp, gerginlik çıkartmak isteyenlere gün doğuyor. Bu konuşmalar alabildiğine istismar ediliyor. Ciddi sıkıntılar ortaya çıkıyor. Konu, AK Parti'nin MYK toplantısında da gündeme geldi... Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaşanan bu gelişmelerden duyduğu rahatsızlığı net bir dille ortaya koydu. Ardından da Diyanet'ten sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a talimat verdi: -Diyanet İşleri Başkanlığı, bu tip açıklamalar konusunda daha aktif bir rol almalı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu bu tür gelişmeleri yakından takip edip, anında gereğini yapmalı. Çünkü... Herkes gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan da zaman zaman din adına yapılan tuhaf açıklamalardan rahatsız oluyor. İnsanların, dini konularda en yetkili makam olan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından doğru bilgilendirilmesini istiyor. 
Dini konuların istismar edilerek, toplumun birbirine düşman olacağı bir zeminin ortaya çıkmasını engellemeye çalışıyor. Verilen talimat ortada: 
Belli ki Diyanet İşleri Başkanlığı bundan böyle daha hassas davranacak. Yanlış açıklamalar ve dini konuların istismarıyla ilgili daha etkili bir mücadele verecek Bozdağ: Yanlış dini bilgiler düzeltilecek Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanı ile görüştü. Yanlış dini bilgiler düzeltilecek. Dini bilgi adı altında; asansöre yalnız binilmemesi, battaniyenin şekline dikkat edilmesi gibi açıklamalardan rahatsız olmuş ve son yapılan MYK toplantısında Bozdağ'a talimat vererek Diyanet İşleri Başkanlığı'na talimat vermişti. Dini bilgi adı altında; asansöre yalnız binilmemesi, battaniyenin şekline dikkat edilmesi, yoğun bakımdaki erkek ve kadın hastaların yerlerinin ayrılması, kadınlara kocalarından dayak yedikleri için şükretmeleri gibi açıklamalar çok tartışıldı. 
Bu sözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı rahatsız etti. Erdoğan, son MYK toplantısında Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan da sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a talimat verdi. Cumhurbaşkanı, bu açıklamalardan duyduğu rahatsızlığı ortaya koyarak, Din İşleri Yüksek Kurulu'nun hassasiyet göstermesi gerektiğini belirtti. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konuyla bizzat ilgilenmesi gerektiğini ifade etti.Cumhurbaşkanı, toplumun bu konularda doğru bilgilendirilmesi ve din konusunda toplumu adeta tahrik edecek, kin ve nefret temelinde birbirine karşı düşman olacağı bir zemine fırsat verilmemesini istedi. 
BOZDAĞ DİYANET İŞLERİ BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile görüştü. Yanlış dini bilgiler düzeltilecek. 
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI DA TEPKİ GÖSTERDİ 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bugün Dünya Kadınlar Günü nedeniyle paylaştığı mesajında kadına şiddete dikkat çekti. Erbaş, "Tasvip edilir hiçbir yanı, yönü ve mazereti bulunmayan kadına dönük şiddet merkezli eylem ve söylemin, rahmet ve esenlik dini olan İslam'dan referans bulması asla mümkün değildir. Zira şiddete meşruiyet sağlayan, merhameti öteleyen ve kadını rencide eden bütün gelenek, örf ve inanışlar reddedilmelidir" dedi.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum