Engelli öğretmen alımında yeni gelişme

Eğitim Sen Engelli Öğretmen Alımında Kontenjan Dağılımı Yeniden Yapılmalıdır dedi.

19 Mart 2017 - 16:51 - Güncelleme: 19 Mart 2017 - 16:54

2016 yılının sonlarına doğru atama bekleyen engell öğretmenlerin talep ve beklentilerine MEB’in karşılık vermesi için gündem oluşturulmuş, bakanlık nezdinde girişimlerde bulunulmuştu.

Hem yasal mevzuat hem de ahlak ve vicdanın gereği olan söz konusu talebin karşılanması hükümet ve bakanlık yetkilileri tarafından da olumlu karşılanmış ve gerekli çalışmaların yapılacağı şifahi olarak ilgili taraflara iletilmiştir. 

Atama yapılabilecek durumda olan 1500 civarındaki engelli öğretmenin tümünün atanması noktasında herhangi bir sıkıntının olmadığı, yasal mevzuat nedeniyle MEB’de yaklaşık 4000 civarında engelli açığı bulunduğu bilinmektedir. Dolayısıyla MEB’in atama bekleyen engelli öğretmenler ile mezun oldukları branşları dikkate alarak bir atama sürecini planlaması ve uygulaması bekleniyordu.

Nitekim MEB’de sürece ilişkin takvimi açıklamış, totalde alınacak sayısıyı da mevcut engelli öğretmenlerin sayısyına denkleştirmiştir. Yani 1500 atama bekleyen engelli öğretmen bulunurken MEB’de 1500 kişilik kadro ilanına çıkmış bulunmaktadır. 

Ancak temel belirleyici vasfı rasyonellik olduğu varsayılan bürokrasi,  sayısı-branşı belli olan bu engelli öğretmenlere keyfe keder bir kadro dağıtımına gitmiştir. Kontenjan dağılımında bazı bölümlere hiç kontenjan verilmemiş, bazı bölümlere mevcuttan fazla sayıda bazılarında ise mevcudun aşağısında kontenjan verilerek mağduriyetin devam etmesine neden olmuştur.

İlan edilen 1500 kontenjan atama bekleyen tüm engelli öğretmenleri kapsayacak yeterliliktedir. Ancak planlama atama bekleyen öğretmenlerin durumları ve nitelikleri dikkate alınarak yapılmadığından söz konusu düzenleme eksik olmuş dolayısıyla sorun giderici olmamıştır. Örneğin Beden Eğitimi’nde 25 başvuru varken 80 kişilik kontenjan açıklanmış, Tarih’te 135 başvuru yapılmış iken 115 kontenjan ayrılmıştır. 

Anayasa'nın 10., 49., 50., 70. maddelerinin, 5378 Sayılı Engelliler Yasasının, 4857 Sayılı İş Kanunu’nun üzerinde durduğu bu alana ilişkin MEB İnsan Kaynaklarının etkin bir planlamayla sorunu kolaylıkla çözebileceği görülmektedir. İlgili mevzuatça öngörülen pozitif ayrımcılık gereği engelli öğretmen adaylarının hangi branşlarda olduklarına bakılması ve ona göre kadro ilanının yapılması gerekmektedir
 
Bu açıdan hem kültür ve inanç değerlerimizin hem mevcut yasal yükümlülüklerin zorunlu kıldığı engellilerin hak ve onurlarının korunması ve gözetilmesi durumu aynı zamanda gelişmiş bir toplum olmanın gereğidir ve göstergesidir. Özgür Eğitim-Sen olarak hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan engellilerin haklı taleplerinin gözardı edilmesine rıza gösterilmesini kabul etmiyoruz.

Hakları açıkça tespit ve tayin edilmiş engelli öğretmenlerin her hangi bir mağduriyet yaşamamaları için MEB tarafından açıklanan kontenjan dağılımının yapılan başvurulara göre düzenlenmesinde zaruret vardır. Bu hem MEB'in sorumluluğu hem de aklın ve vicdanın gereğidir. 
kaynak ajanskamu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
2 yeni KHK daha geliyor
2 yeni KHK daha geliyor