Engelli Baba Kayıt Parası İçin Elektrikli Sandalyesini Sattı

Velilere ‘’kayıt parası’’ ve ‘’okula bağış’’ konularında uyarılarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı açıklamalar uygulamaya geçmedi. İstanbul Ataşehir’de bulunan Emlak Konut Ortaokulu’na çocuklarını kayıt ettirmek isteyen velilerden 5 bin ile 20 bin TL arasında paraların alındığı ileri sürüldü.

Engelli Baba Kayıt Parası İçin Elektrikli Sandalyesini Sattı
20 Ekim 2019 - 14:34 - Güncelleme: 22 Ekim 2019 - 13:46

Geçen senelerde olduğu gibi bu sene de veliler, ‘’kayıt parası’’ ya da ‘’okula bağış’’ adı altında alınan paralardan şikayetçi. İstanbul Ataşehir’de bulunan Emlak Konut Ortaokulu’na çocuklarını kayıt ettirmek isteyen velilerden bağış adı altında 5 bin ile 20 bin TL arasında kayıt paraları alındığı iddia edildi. Hatta bir velinin kayıt parası olarak 10 bin TL verdiği öğrenildi. Aynı veli yaptığı açıklamada; ‘’Bir arkadaştan 5 bin TL, diğerinden de 20 bin TL aldılar. Kayıt parasını ödemeyenler ise okulun kapısından geri dönüyor’’ dediği öğrenildi.

Kayıt parasının yanı sıra velilerin bilgisayar ve akıllı tahta almaya zorlandıklarını iddia eden başka bir velide, ‘’Okulun içi pahalı bilgisayarlar ile dolu. Akıllı tahtaları ve bilgisayarları velilere aldırıyorlar. Veliler çocuklarını bu okula gönderebilmek için borçlanıyor. Hatta bir baba çocuğunu bu okula kayıt ettirebilmek için elektrikli sandalyesini sattı’’ diye konuştu.

Velilere yönlendirilen ‘’Kayıt parasını neden veriyorsunuz’’ sorusuna ise şu yanıtlar alındı:

‘’Daha iyi bir eğitim alacak düşüncesi ile kayıt parası vermeyi kabul ettim. Sınıfların böyle kalabalık olacağını bilseydim bu okula kayıt ettirmezdim. Sınıflarda en az 38 en fazla da 58 öğrenci var. Ders kitaplarının orijinalleri çok pahalı olduğu için kopyalarını almak zorunda kalıyoruz. Orijinal kitaplar 1000 TL, diğerleri 500 TL. ayrıca 350 TL de aidat veriyoruz’’

Emlak Konut Ortaokulu Müdürü Murat Aykul yaptığı açıklamada, 2,5 aydır görevinin başında olduğunu, okulla ilgili sürekli böyle iddiaların ortaya atıldığını ama hiçbirinin doğru olmadığını söyledi. Bu sene 150-200 civarı öğrencinin okula hiçbir ücret ödemeden kayıt olduğunu aktaran okul müdürü Aykul, 20 bin TL kayıt paralarının ve pahalı bilgisayarların geçen yılın olayları olduğunu belirtti ve bu sene kesinlikle 15 bin TL kayıt parası veren velinin olmadığını belirtti.

 

 

Bu haber 6709 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • metin sayı
    1 ay önce
    Bu şahsın kendisi basta yalan soylemekte okula ilk gittiğimde ne kadar bagış yapacaksın diye sorup daha sonra yüksek miktarda bağış yapanların kayıtlarını yapan düşük miktardaki bağış yapanları oyalayıp okula kayıt yapmayan bir insandır kendisi hala ofkem geçmedi aklıma geldikçe deli oluyorum.....

Şişli Eskort