Enflasyon Farkı Memur Maaşlarını Artıracak

Enflasyon Farkı Memur Maaşlarını Artıracak
13 Aralık 2019 - 12:36

Enflasyon Farkı Memur Maaşlarını Artıracak
Ekim ayında açıklanan enflasyon oranı ile memur ve memur emeklilerine enflasyon farklı zam uygulanacak. Bu ay için memurlara uygulanacak zam oranı 0.21 olmuştu. Kasım ayı için de açıklanan enflasyon oranları yapılacak zam oranını 0,59’a kadar çıkardı. Aralık ayının enflasyon oranının açıklanması ile zem oranları tam olarak netleşecek.

Memur Zamları Ne Kadar Olacak?
Hakem kurulu tarafından memur ve memur emeklileri için yapılacak zam oranları Ocak zammı için yüzde 4 olarak kararlaştırılmıştı. Hakem 2019 yılının ikinci 6 ayı için ise zam oranını yüzde 5 olarak belirledi. Fakat enflasyon yüzdeleri yüzde 5 oranını aştığında ise aşan kısım kadar ek zam yapılacak şekilde karar alındı. Temmuz ayı için enflasyon yüzde 1.36 oldu. Ağustos ayı, Eylül ve Ekim ayları için yüzde 0. 86, yüzde 0. 99, 2 olarak enflasyon oranları oluştu. Bu zamlar ile birlikte memurların ekstra zam alacağı kesinleşti.

Memurlara Şimdiden Zam
Şu anda memur için yapılacak oranı yüzde 0, 59 oldu. Fakat zamlar için kesin rakamlar Aralık ayı ile beraber belirlenecek. Aralık ayı için açıklanan enflasyon oranı artı yönde gelirse yüzde 5 kısmın üstü zam olarak gelecek. Aralık ayının bitmesi ile beraber bu ayın enflasyon oranları da oluşacak. Böylelikle yapılacak olan maaş zamları için net rakamlar bu ay sonunda belli olacak.

Bu haber 1000 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum