Enflasyon Farkı İle Ek Ders Ücretleri 2020 Yılı İçin Kesinleşti

Yeni yılın girmesi ile Aralık ayı enflasyon oranlar da açıklandı. Buna bağlı olarak Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmenlik yapanların ek ders ücreti de kesinleşti.

Enflasyon Farkı İle Ek Ders Ücretleri 2020 Yılı İçin Kesinleşti
05 Ocak 2020 - 11:43 - Güncelleme: 05 Ocak 2020 - 12:15


    Yeni yılın girmesi ile Aralık ayı enflasyon oranlar da açıklandı. Buna bağlı olarak Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmenlik yapanların ek ders ücretide kesinleşti.

Aralık ayının geride kalması ile öğretmenler için ek ders ücreti hesaplama işlemleri yapılıyordu. 2019 yılı için ek ders ücretlerine gelen zam oranı yüzde 4.49 olarak belirlenmişti. 2020 yılı ile birlikte ise öğretmenlerin aldığı ek ders ücretleri kesinleşmiş oldu. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan

·        Kadrolu öğretmenler 17.21 lira ek ders ücreti alacak

·        Sözleşmeli öğretmenler ise 14.77 lira ek ders ücreti alacaklar.

  Ek ders hesaplamada sözleşmeli öğretmenler ile kadrolu öğretmenler arasında fark bulunuyor. Ek ders ücretleri sözleşmeli öğretmenler için daha alt seviyelerden hesaplanıyor. Öğretmenler için ek ders ücretleri; eğitim durumuna, ders görevi yapılan zamana, ders görevi yapılan yere göre değişiklik gösteriyor. Gündüz eğitiminde ek ders ücretlerinde 140 gösterge rakamının aylık katsayısı ve çarpımı ile hesaplama yapılmaktadır. Yüksek lisans yapan öğretmenlere ek ders ücretleri yüzde 5 oranında artırımlı olarak verilmektedir. Doktora yapmış olanlara ise yüzde 15 oranında artırımlı olarak ek ders ücreti verilmektedir. Özel eğitime muhtaç öğrenciler için verilen eğitim ve öğretim için ise görevli öğretmenlere yüzde 25 fazlasıyla ödeme yapılmaktadır. Aynı şekilde cezaevlerinde görevli öğretmenlere de yüzde 25 oranında artış yapılır.

  

 

 

Bu haber 2096 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum