''En iyi dershane diye kayıt ettirdim''

Mühendis abisi olduğu yönündeki beyanı kabul etmeyen sanık, "Beyanı veren tanık ifadesini sonradan değiştirdi. Böyle bir yapının içerisinde bulunmadım. Sohbetlere gitmedim. Çocuğumu en iyi dershane diye kayıt ettirdim. 15 Temmuz sonrası da yapıya yakınlığı olduğu belirtilen sendikadan da istifa ettim." dedi.

13 Mart 2017 - 20:48 - Güncelleme: 13 Mart 2017 - 23:16

Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 13 sanığın yargılanmasına başlandı.

Ordu 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada 11'i tutuklu 12 sanık ile yakınları ve avukatları hazır bulundu. Van'da tutuklu bulunan bir sanık ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Tutuksuz sanık N.G, savunmasında, öğretmenlik mesleğinden açığa alındığını belirterek, söz konusu yapıyla irtibatının olmadığını ileri sürdü.

Öğretmenlik görevinden ihraç olan tutuklu E.Ş. ise örgütün yazışma programı "ByLock"tan daha önce haberdar olmadığını ve kullanmadığını iddia etti.

Tutuklu sanık İ.Ç. de öğretmenlik mesleğinden ihraç olduğunu söyledi. "Emniyet abisi" olduğu ve kendisine "Mehmet hoca" diye hitap edildiği beyanını reddeden İ.Ç, polislere yönelik Kuran dersi ve sohbetlerde bulunmadığını öne sürdü.

Tutuklu eski polis S.G. de "ByLock" kullanıcısı olduğu iddiasına ilişkin, "2015 yılında aldığım yeni telefonuma birkaç kez bana ait olup olmadığına ilişkin uyarı mesajı geldi. Bunun üzerine telefonu aldığım firmaya gittim. Burada imei numarasının başka telefon tarafından da kullanılabileceği söylendi. "ByLock"u kesinlikle kullanmadım." şeklinde savunma yaptı.

Öğretmenken ihraç olan tutuklu A.G. de "Mühendislerin abisi", "ByLock" kullanıcısı ve FEM Dershanesinde istişare toplantılarına katıldığı iddialarıyla hakim karşısına çıktı.

Mühendis abisi olduğu yönündeki beyanı kabul etmeyen sanık, "Beyanı veren tanık ifadesini sonradan değiştirdi. Böyle bir yapının içerisinde bulunmadım. Sohbetlere gitmedim. Çocuğumu en iyi dershane diye kayıt ettirdim. 15 Temmuz sonrası da yapıya yakınlığı olduğu belirtilen sendikadan da istifa ettim." dedi.

Tutuklu sanıklardan M.G, E.D, A.İ.C, H.V, H.A. K.İ. ile eski polis M.Ç. ve emekli öğretmen M.A. da üstlerine atılı suçları kabul etmeyerek tahliyelerini talep etti.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan H.V, M.A. ve A.İ.C'nin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.
17 Şubat 2017 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 bin 127 öğretmen ataması için atama takvimi ve kontenjan dağılımı açıklandı. MEB tarafından açıklanan verilere göre 20 bin 127 öğretmen ataması için ön başvurular 15 Mart 2017 tarihinde başlayacak.

Ayrıca sözlü sınav merkezlerinin ilanı ve sınav merkezi tercihleri 21 Mart 2017 tarihinde alınacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin 127 sözleşmeli öğretmen ataması hakkında yayımlanan verilere göre en çok alım yapılacak 5 branşı aşağıda paylaşıyoruz.

MEB 20 bin 127 öğretmen ataması en çok atama yapılacak olan 5 branş şöyle;

EN ÇOK KONTENJAN AYRILAN 5 BRANŞ

1- Sınıf Öğretmenliği :3570 2- İngilizce Öğretmenliği: 2193 3- Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği: 2143 4- İlköğretim Matematik Öğretmenliği: 1835 5- Okul Öncesi Öğretmenliği:1720 olarak belirlenmiştir.

BAŞVURULARDA İSTENİLEN BELGELER

* Lisans diploması veya mezuniyet geçici belgesinin aslı veya onaylı örneği, * Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği ya da İngilizce Öğretmenliği Sertifikası programlarından birini tamamladığına ilişkin belge veya bu belgenin onaylı örneği, * Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca verilen yüksek öğreniminin ve pedagojik formasyon belgesinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denklik belgesi, *Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince Felsefe bölümü mezunlarından; 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji, sosyoloji bölümü mezunlarından; 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belgenin aslı veya onaylı örneği (Bu belge pedagojik formasyon belgesi yerine kullanılamaz.). * Adaylardan başvuruda sağlık, askerlik ve adli sicil durumlarına ilişkin belge istenmeyecek, Elektronik Başvuru Formunda beyan alınacaktır.
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"