"En ağır şekilde hesabını verecekler"

Başbakan Binali Yıldırım, Sheraton Otel'de düzenlenen Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi toplantısına katıldı. Yıldırım burada yaptığı konuşmada Adana'daki yurt yangını ile ilgili Meclis'te araştırma komisyonu kurulacağını açıkladı. Başbakan Yıldırım, gümrük birliğinin 2017 yılında yeniden ele alınacağın dile getirdi. Yıldırım, yeni anayasa teklifiniin de 10-15 gün içinde Meclis'e getireceklerini de söyledi.  

01 Aralık 2016 - 12:38

Yurt yangını sorumlularının en ağır şekilde hesabını vereceğini söyleyen Başbakan Binali Yıldırım şunları dile getirdi: "Adana'da hayatını kaybedenlere rahmet diliyoruz. Herkes bilmeli ki olay aydınlanacak, sorumlular cezalandırılacak. Bakanlarımızı olay yerine gönderdik. Aileleri teker teker ziyaret ettiler. Onların acılarını paylaştılar. Milletimiz bilmelidir ki olay aydınlatılacak, sorumlular cezalandırılacak. İnsanın olduğu yerde hata eksik olmuyor.  Milletimiz bilmelidir ki bu ve buna benzer yaşanan olaylar aydınlatılacak ve  sorumlular en ağır şekilde hesabını verecektir. Bu konu hem idari hem adli olarak  araştırılmaya, soruşturulmaya başlanmıştır. Ayrıca bugün TBMM'de bir araştırma  komisyonu oluşturmak suretiyle konu bütün yönleriyle değerlendirilecek ve bu ve  buna benzer yurtlarda alınması gereken tedbirler etraflıca tespit edilecek."

AP'NİN MÜZAKERELERİN DONDURMA KARARI 

AB'nin son günlerde Türkiye'nin düşmanlarının sesine daha çok kulak verdiğini söyleyen Türkiye'nin Avrupayla ilişkilerini koparmak gibi bir niyetinin olmadığını söyledi. Yıldırım şöyle konuştu: "AB ülkeleri çifte standarıdı kaldırsınlar. Biz AB'ye girmek istiyoruz. AB hikayemiz kara sevdaya dönüşsün istemiyoruz. Şimdi AP bir karar aldı. Bu kararın hukuki bir sonucu yok, bir tavsiye kararı görüşmeler geçici olarak durdurulsun. Biz açıklama yaptık, bizim için önemi yok. Anlamı da yok. Avrupa'da Avrupa'nın geleceğini düşünen liderler mevcut, 15-17 Aralık'ta Liderler Zirvesi'nde anlamsız kararın dikkate alınmaayacağını düşünüyoruz. AB'ye kafa karışıklığına son vermesini söylüyoruz. Dost olarak söylüyoruz. AB'ne Türkiye'nin üye olması AB'ye yük getirmez, yükünü alır. Bu bir. İkincisi AB malesef bugünlerde çıkışlarıyla davranışlarıyla Türkiye'nin ne dediğine değil, nerede durduğuna değil, düşmanlarının sesine kulak veriyor. Türkiye şunu yap yapmazsan şöyle olur, Türkiye bunu yap yapmazsan şöyle olur. Teröristlerin posterlerini koridorlarına asmamaları lazım. Dünyada esaret altına girmeyen iki ülke var, Türkler ve İngilizler. Kimseyi esaretine almayan tek ulus var; Türkler. Hayat devam ediyor. Biz onurumuzu ve istiklal ruhumuzu kimseyle pazarlık meselesi yapmayız.." 

GÜMRÜK BİRLİĞİNİ 2017'DEN İTİBAREN ELE ALACAĞIZ

Başbakan Yıldırım, 2017'den itibaren Gümrük Birliği Anlaşmasını  tekrar gözden geçireceklerini ve güncelleme yapacaklarını bildirerek, "Çünkü o  Gümrük Birliğinde de maalesef bize madik attılar. Mal ve hizmetler serbest  dolaşacaktı, üstüne yattılar. Bunları biliyoruz. Bu millet bunları biliyor."  dedi.

Yıldırım şunları söyledi: 18 Mart'ta bir anlaşma yaptık 4 husus var:

1- Bire bir.. Bir mülteci kurtarırsa alacaklar.

2- Yenikabul. Türkiye'den başka ülkelerden Avrupa'ya gidenleri geri gönderecekler alacağız.

3- Vizelerin kalkması: 30 Haziran'da kaldıracağız dediler.

4- 3+3 milyon euro mülteci desteği. Bunlara karşılık Türkiye 72 maddden oluşan reformlar yapacak. Birine olmaz dedik. Terörle mücadele kanunu değiştirin, neden değiştirelim. Bu çocuklar fena çocuklar değil biraz daha sevimli yumuşak davranın bir ölüm kalım mücadelesi yapıyoruz, bunu reddettik. Bu sefer diğer hepsi yalan oldu. Bugün ticaretimizin yarısı Avrupa ile. Finansal ilişkilerimizin yüzde 80'i Avrupa ile. İlişkilerimizi koparacak değiliz, ama iç durumdan bağımsız olarak daha rasyonel bir şekilde Türkiye ile ilişkilerini gözden geçirmeli. Avrupa'nın geleceği açısından da lazım. En büyük teminatı Türkiye'dir. 5-6 yıldır Türkiye bu olumsuzlukları karşılamasaydı. Avrupa'ya yansıtsaydı bugün Avrupa duman olmuştu. Sürekli Avrupa'yı koruyacağız diye bir şey yok. Önce ülkemizi koruruz. Ülkemizin vatandaşımızın geleceği her şeyden önce gelir. Türkiye'yi muhattap alsınlar, teröristlere daha az, Türk halkına daha çok kulak versinler. Bu bir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her Öğretmenin Bilmesi Gereken Altı Bilimsel İlke
Her Öğretmenin Bilmesi Gereken Altı Bilimsel İlke
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor
Flaş gelişme... İnternet kullanım biçimi değişiyor