Emeklilikte Yaşa Takılanlarda Son Durum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili Prof. Dr. Vedat Bilgin’i görevlendirerek binlerce çalışanı umutlandırdı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlarda Son Durum
16 Eylül 2019 - 16:45 - Güncelleme: 16 Eylül 2019 - 19:51

08 Eylül 1999 yılında emeklilik yasasında yapılan değişikliğe göre, bu tarihten önce 18 yaşında işe başlayan bir kadın 20 yılını doldurduğunda 38 yaşında emekli oluyor, erkek ise 25 yılını doldurduğunda 43 yaşında emekli oluyordu. Çıkarılan yasa ile kadınlar 58 erkekler ise 60 yaşında emekli olmak zorunda bırakıldı.

Ülkemizde son dönemde gündemi meşgul eden sorunlardan birisi de emeklilikte yaşa takılanlardır. Prim gün sayısını dolduran çoğu çalışan yaşı dolmadığı için emekli olamıyor. Bu sebeple sorunu çözmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdi.

TOBB ETÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: ‘’ Son dönemde bir gelişme oldu Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgini görevlendirdi. EYT’ lerin düşüncelerini alacak, SGK ile görüşecek. Geçenlerde kendisi ile konuştum. Bu konuda bir formül üreteceğiz, üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatı var. Somut bir adım atılmış oldu. Umarım karşılıklı görüşmelerle bu iş bir noktaya gelir, çözüme ulaşır. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor.’’

Prof. Dr. Vedat Bilgin ise; ‘’ Emeklilikte yaşa takılanlar homojen bir grup değil. Bu konuda durumu çok farklı olanlar var. Çalışmalarımız uzun soluklu olacak, şu an işin çok başındayız. Henüz somut bir gelişme yok.’’ açıklamasında bulundu.

Bu haber 562 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort