Emeklilere sevindirecek çok önemli 1. bir duyuru geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Kabine Toplantısının ardından sonrası yaptığı açıklamada, emeklilere yönelik beklenen 5 bin Lira ikramiye ödemelerinin 2023 yılı Kasım ayı içinde yapılacağını duyurdu. Emeklilere yapılacak olan Bu ödemeler, 7-9-10-12-14-15 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

Hangi Emekliler Bu İkramiyeden Faydalanabilecek?

Devlet tarafından emeklilere yapılacak olan 5.000 TL tutarındaki Cumhuriyet Bayramı ikramiye ödemeleri, çalışmayan emeklileri kapsıyor. Ancak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına göre, emekli olup da fiilen çalışmaya devam eden emekliler bu düzenlemenin dışında bırakıldı. SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklileri bu ödeme kapsamında yer alırken, emekli olup da çalışmaya devam edenler bu haktan yararlanamayacak. Ayrıca, şehit yakınları, gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar, ölüm aylığı alanlar, şeref aylığı alanlar, geçici köy korucuları, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, şampiyon sporcular ve terörden zarar görmesi sebebiyle aylık bağlanan siviller de 5 bin TL ikramiye ödemesinden faydalanabilecek.

Avrupa borsaları Almanya hariç düşüşle kapandı Avrupa borsaları Almanya hariç düşüşle kapandı

Emekli İkramiyesinde Ödemeler Nasıl Alınacak?

Herhangi bir işte çalışmayan ve sadece emekli maaşıyla geçinen emeklilere yapılacak olan 5 bin TL ikramiye ödemeleri, emeklilerin maaş aldıkları banka hesaplarına veya PTT şubelerine yatırılacak. Emekliler, bu ödemeleri banka kartları veya PTT kartları ile çekebilecekler.