Emekli Promosyonunda Anlaşma sağlanamadı

Emeklilere banka promosyonundan hayal kırıklığı yaratan sonuç geldi. Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından seçim beyannamesine konulması ile emeklilere ümit veren gelişme bankaların engeline takıldı ve hayal kırıklığına neden oldu.

14 Temmuz 2016 - 13:42

Emeklilere banka promosyonundan hayal kırıklığı yaratan sonuç geldi. Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından seçim beyannamesine konulması ile emeklilere ümit veren gelişme bankaların engeline takıldı ve hayal kırıklığına neden oldu.
Türkiye Emekliler Derneği tarafından (TÜED), 2007/21 sayılı Başbakanlık genelgesi ile kamu çalışanlarının bankaya yatan maaşlarına karşılık olarak bankalarca verilen promosyon ücretlerinin yine maaşları bankaya yatan emeklilere emeklilere de ödenmesi istemi ile gündeme taşınan tartışmalar, AK Parti'nin seçim vaatleri arasına koyması ile emeklileri ümitlendirmiş ve ciddiyete bürünmüştü.

RAKAM 150 LİRAYA ÇIKABİLİR
Emekliler tarafından sabırsızlık ve heyecanla beklenen banka promosyonları ile ilgili çalışmalar SGK tarafından Türkiye Bankalar Birliği ve özel bankalarla kıyasıya parzarlıklarla devam ederken henüz bir sonuç alınamadığı ve anlaşmaya varılamadığı bilgisi geldi.
Bankalar yıllık 100TL teklif yapıyor, SGK ise 150 TL talep ediyor. Teklifi yükseltmeye sıcak bakmayan bankalar, buna gerekçe olarak emeklilerin aylıklarını hesapta kısa süre tutmasını ve bankamatik kullanmak yerine gişeden işlem yapmasını gösteriyor.

Bankaların, SGK'nın aylıkları zamanından birkaç gün önce hesaba yatırması koşuluyla rakamı yıllık 150 liraya çıkarabileceği belirtiliyor.

Emeklilerin ciddi miktarda banka promosyonu alması için pazarlıklarını sürdüren SGK'nın ise bu durum karşısında rakamı yükseltecek farklı senaryolar üzerine çalışmaya başladığı öğrenildi.

152 MİLYAR LİRALIK ÖDEME

SGK tarafından 2015'te 485 bin 410'u yaşlılık, 11 bin 847'si malullük/vazife malullüğü olmak üzere toplam 497 bin 257 kişiye emekli aylığı bağlanmıştı. Sisteme yeni dahil olanlarla birlikte geçen yıl emeklilere aylıkları kapsamında toplam 152 milyar lira ödeme, bankalar aracılığıyla yapılmıştı.

"LAF OLSUN DİYE BİR RAKAM REVA GÖRÜLMEMELİ"

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün,  yaptığı açıklamada, emeklilere aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesini ilk kez kendilerinin talep ettiğini, bunu yaklaşık 10 yıldır her platformda dile getirdiklerini söyledi.

Hükümetin emeklilere promosyon sözü vermesinden memnuniyet duyduklarını belirten Ergün, ancak promosyon görüşmelerinin "yılan hikayesine" dönmesinden endişe ettiklerini bildirdi.

Her vaadini gerçekleştiren hükümetin, emeklilere banka promosyonu sözünü de yerine getirmesini istediklerini ifade eden Ergün, şunları kaydetti:

"Ancak bu, basında yazdığı gibi yıllık 100 lira civarında bir rakam olursa iyi olmaz. Milyonlarca emekli yılda bir maaşa denk gelecek promosyon beklerken 100 liralık rakam hayal kırıklığı yaratır. Bankalar bu rakamı aylığını taşıyana zaten veriyor. Ülkenin bugünlere gelmesinde alın teri olan emeklilere laf olsun diye bir rakam reva görülmemeli. Verilecekse hakikaten beklentileri karşılayacak bir rakam verilmeli."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
2 yeni KHK daha geliyor
2 yeni KHK daha geliyor