Emekli Öğretmenden Cisimlerin 4. Boyutu Var İddiası

Araştırmacı, yazar ve emekli fen bilgisi öğretmeni Hüseyin Ergül, yüzyıllardır bilim adamlarının çalışmalar yürüttüğü fakat sonuç alamadığı cisimlerin dördüncü boyutunu bulduğunu iddia etti.

Emekli Öğretmenden Cisimlerin 4. Boyutu Var İddiası
09 Ekim 2019 - 10:15 - Güncelleme: 09 Ekim 2019 - 10:25

Uzun yıllardır fizik ve matematik kuramları üzerinde çalışmalar ve araştırmalar yaptığını söyleyen Hüseyin Ergül, bilim adamlarının yıllardır araştırdığı fakat bir sonuca ulaşamadığı cisimlerin boyutunun üçten fazla olduğunu ve bunu kendisinin keşfettiğini savundu. ‘’Köşegen Boyut’’ adını verdiği dördüncü boyut sayesinde yapıların depremden zarar görmemesinin sağlanabileceğini ve can kayıplarının olmayacağını iddia etti.

Yayınlanmış sekiz adet kitabı bulunan Ergül, ‘’Şu an ki bilimsel gerçekler geometrik ve matematiksel olarak cisimlerin üç boyutunun olduğunu ifade eder. Bunlar; yükseklik, uzunluk ve genişliktir. Bu boyutlar cisimlerin bir köşesinden çıkar. Dördüncü boyut ile ilgili söylenmiş bir takım kavramlar geçmiş yıllarda da olmuştur. Ama bunlar yersizdir ve boyut kavramı ile uyuşmamaktadır. Litvanyalı Matematik Profesörü Hermann Minkowski dördüncü boyut olarak zamanı göstermiştir. Bu tez tutmamıştır ve tutmayacaktır. Çünkü yükseklik, uzunluk ve genişlik gibi özelikleri taşıyan şeyler boyuttur. Benim sözünü ettiğim Köşegen Boyut ismini verdiğim dördüncü boyut, yükseklik, uzunluk ve genişlik gibi özellikleri taşımaktadır. Savunduğum son derece net bilgilerdir.’’ dedi.

Yaptığı çalışmayı herhangi bir karton kutu ile ispatlayabileceğini söyleyen Ergül, ‘’Bir karton kutu, geometrik olarak bir prizmadır. Bu prizmanın bir köşesinden çıkan üç ayrı nokta vardır. Bu noktalara yapılacak ölçümlerle uzunluk, genişlik ve yükseklik ölçülerini bulmak mümkündür. Fakat bu prizmanın iç hacmine ve iç yapısına baktığımızda tabanın alt köşesinden yani o üç boyutun çıktığı noktadan iç hacminde karşı taraftaki köşeye doğru bir ölçüm yaptığımızda cismin Köşegen Boyutu’nu bulabiliriz.’’ diye açıklamalarda bulundu.

Bu buluşun başlangıçta insanlığa ne kazandırdığını düşünmediğini fakat sonra odanın yapısını düşünüp dördüncü boyutu gözlemlediğinde aklına deprem dalgalarının geldiğini ifade eden Ergül, ‘’Deprem kuvvetlerini yükseklik, uzunluk ve genişlik boyutlarının üç boyut olarak karşıladığını fark ettim. Benim bulduğum köşegen boyutu hesaba kattığımızda 100 birimlik bir deprem kuvvetine 3.33lük bir güç düşerken, dördüncü boyutta bu dirence girerse depremin gücü yüzde 25lik birime düşüyor. Özellikle binalar yapılırken bu yol kullanılabilir. Bunu uygulayacaklar tabi ki bilim adamları, mühendisler ve uzmanlardır.’’ dedi.

Bulduğu yöntem ile sadece binaların değil yolların, köprülerin ve benzer yapılarında yapılabileceğini belirtti. 

Bu haber 809 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum