Emekli öğretmen, 140 çocuğu aileye kavuşturdu

Emekli sınıf öğretmeni Ayfer Doğan (59), koruyucu aile sisteminin yaygınlaşması için yaptığı çalışmalarda, Türkiye’de herkese örnek oluyor.

Emekli öğretmen, 140 çocuğu aileye kavuşturdu
05 Eylül 2017 - 12:43
DENİZLİ’de yaşayan emekli sınıf öğretmeni Ayfer Doğan (59), koruyucu aile sisteminin yaygınlaşması için yaptığı çalışmalarda, Türkiye’de herkese örnek oluyor. Emekli öğretmen olan eşi Cüneyt Doğan’la (62) 20 yıl önce koruyucu aile sistemine dahil olan Ayfer Doğan, bugüne kadar çeşitli yaşlarda 4 kız çocuğunun aile ortamında büyüyerek topluma kazandırılmasını sağladı. Denizli Koruyucu Aile Derneği’nin kurulmasına öncülük eden, halen derneğin başkanlığını da yürüten Doğan’ın çabalarıyla Denizli’de 140 çocuk koruyucu aileye kavuşturuldu.

Öğretmen çift, 1995 yılında televizyon programından sistemi öğrendi. Fark yaratmak isteyen öğretmen çift, 1997 yılında koruyucu aile sistemine dahil oldu ve o zaman 8 yaşında olan M.S., aileyle birlikte yaşamaya başladı.

Ailenin iki oğluyla birlikte büyüyen M.S., üniversiteyi bitirdi. Bugün 28 yaşında olan M.S., Kocaeli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde Koruyucu Aile Birim Sorumlusu olarak çalışıyor. Doğan çifti 2008 yılında iki kardeş olan 5 yaşındaki Y.A. ve 3 yaşındaki M.A.’yı da aileye dahil etti. Doğan Ailesi’ne 4 yıl önce son olarak katılan ise A.B. (18) oldu. Ön yargıların yıkılması gerektiğini belirten Ayfer Doğan, “İnsanlar sorunlu olduğunu düşündükleri çocukları da bir şans vermeli” dedi.
O.NURİ BOYACI /DHA
Bu haber 1667 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum