EMBO'da İlk Türk Bilim İnsanı

Avrupa Moleküler Biyoloji Örgütü (EMBO) her yıl yaşam bilimleri alanında genç bilim insanları seçiyor. Genç araştırmacılar programına bu yıl ilk defa Türk bilim insanı kabul edildi. Dr. Elif Nur Karalar, bu yıl EMBO Genç Araştırmacılar Programı’na seçilen 27 bilim insanından biri olmayı başardı. Karalar programa Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde kurduğu Hücre İskeleti Araştırma Laboratuvarında gerçekleştirdiği çalışmalar ile katıldı.

EMBO'da İlk Türk Bilim İnsanı
08 Aralık 2019 - 16:29

400 Bilim İnsanı Seçiliyor
EMBO Genç Araştırmacılar Programı için gelecek vaat eden üstün nitelikli bilim insanları seçiliyor. Programda yer alacak bilim insanlarının uluslar arası çalışmaları ile öne çıkması gerekiyor. Ayrıca EMBO Genç Araştırmacılar Programı için seçilen bilim insanlarının 40 yaşını doldurmamış olması gerekiyor.  Program için 2000 yılından bu yana 400 bilim insanı seçildi. Yaşam bilimleri alanında gelecek vaat eden bilim insanları program ile görevlendiriliyor.


Araştırmacılara 15 Bin Euro Ödül

40 yalını doldurmamış bilim insanları için EMBO Genç Araştırmacılar Programı kapsamında ödül de veriliyor. Genç araştırmacılara dört yıllık araştırma görevlerinin ikinci yılında ödül verilecek. Ödülün değeri ise 15 bin EURO olarak belirlendi. Ülkemizden bir gencin ilk defa böyle bir projede yer alması ise mutluluk ile karşılandı. Genç bilim adamlarını desteklemek amacıyla yapılan program kapsamında ilk defa bir Türk Bilim insanı yer aldı. Böylece gelecek nesillere umut aşılanmış da oldu.

Bu haber 556 defa okunmuştur.

Şişli Eskort