Eleştirilerin hedefindeki o müdür konuştu

Görevden alındığı iddialarıyla gündeme gelen İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, sessizliğini bozdu. Çarpıcı açıklamalar yaptı.

19 Haziran 2017 - 12:06

Görevden alındığı iddialarıyla gündeme gelen İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, sessizliğini bozdu. Görevinin başında olduğunu söyleyerek iddialara son noktayı koyan Sarıkaya, Milli Eğitim Bakanlığı ile hiçbir sorun yaşamadıklarını ve ilk günkü heyecanı yaşadıklarını söyledi.

Sendikaların yarış içinde olduğunu öne süren Sarıkaya, “Kayıkçı kavgalarının, manipülasyonların ve spekülasyonların içine düşmemeye özen gösterdik. Tüm sendikalara eşit mesafedeyiz” dedi. Sarıkaya, TEOG ve üniversite giriş sınavlarında da Bursa’nın Türkiye ortalamasının üzerine çıktığını belirtti.
 
Bursa Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, geçtiğimiz haftalarda görevden alınma iddialarıyla gündeme gelmişti.
Sarıkaya,  başta görevden alma olmak üzere, kendisiyle ilgili tüm iddiaları yanıtlayarak sessizliğini bozdu.
Görevden alınma iddiasının perde arkası, sendikaların eleştirileri, Bursa eğitiminin durumu, okullardaki ders zili tartışmaları...
Tüm bunları Sarıkaya’ya sorduk.

GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ”

-Öncelikle görevden alma haberlerine açıklık getirmenizi isteyeceğim. Görevden alınma iddiasının perde arkasını sizden dinleyelim?
Bizler Bakanlığın takdirine dayalı olarak görev yapan bürokratlarız. Göreve geldiğimiz gün hangi heyecanı taşıyorsak görevden ayrılacağımız  gün de aynı heyecanı yaşarız. Bakanlığın takdirleri her şeyin üzerindedir. Görevden almalar olur, göreve iadeler olur. Bunların tümü, bürokrasinin kendi içindeki doğal süreçlerdir. Karar alma mekanizmalarının bizimle ilgili tercihleri ve kanaatleri hüsnükabülümüzdür. Takdir Bakanlığımızındır,  buna uyarız. Bunun değerlendirmesini yapmayız, yapmamız da uygun olmaz.
 
Görevden alma yazısı geldi mi size?

Bu olur. Bürokrasinin içinde yazılarla olur. Görevden alma yazısı gelir, başka bir görevlendirme yazısı gelir. Ama biz şu an görevimizin  başındayız. Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, görevimize aynı heyecanla devam ediyoruz.
 
Görevden alınma iddialarının gündeme geldiği gün izne mi çıktınız?
Baştan beri sürekli görevimin başındaydım. Sadece cuma günü burada değildim. Pazartesi görevimin başına döndüm.

“MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLE HİÇBİR SORUN YOK”

-Milli Eğitim Bakanlığı ile bir sorun var mı?

Yok, olmaz zaten. Bu, eşyanın tabiatına aykırıdır. Bakanlığımızla tüm işlerimizi gayet iyi bir iletişim içinde ve mevzuatlar çerçevesinde devam ediyor.
 
-Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Asım Sultanoğlu’nun atandığı iddia edilmişti. Hatta bu ismin Bursa’da bulunduğu öne sürüldü. Sultanoğlu Bursa’ya geldi mi? Sizinle görüştü mü?
Asım Sultanoğlu Bursa’ya geldi. Kendisiyle telefonla görüştük. Zaten kendisi Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir personelidir. Bu görüşmeler  nezaket çerçevesinde ve Bakanlığın gelenekleri içinde yürür. Görüşmenin detaylarının kamuoyuyla paylaşılacak mevzular olduğunu düşünmüyoruz. Önemli olan şu, siz neredeseniz ve ne yapıyorsunuz? Biz görevimizin başındayız ve göreve başladığımız gün gibi aynı heyecanla devam ediyoruz.
 
İleride ne olur?

Bakanlığın takdiri
 
Asım Sultanoğlu nerede şimdi?
Bursa’dan ayrıldı kendisi.

KAYIKÇI KAVGALARININ İÇİNDE OLMADIK

-Bugüne kadar çok sessiz kaldınız ve kamuoyunun karşısına çıkmaktan sakındınız hep. Son yılların en sessiz Milli Eğitim Müdürü olmanızın nedenleri nedir?
Şimdi tabii sizinle ilk yaptığımız televizyon programında  bir film sahnesinden hareketle bakış açısı önemli demiştim. Hangi bürokratın medyada ne kadar göründüğü gibi konular tamamen subjektif değerlendirmelerdir.

Neticede biz bürokratik bir görevi sürdürüyoruz. Bu görevi yürütürken de çerçevemiz Anayasa ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevzuatlarıdır. Bir de olağanüstü hal var 1 yıldan bu yana. Biz evet kayıkçı kavgasının, manipülasyonların ve spekülasyonların içine düşmemeye özen göstererek, tüm çalışmamızı mutfakta yapıp, önce heybenin dolmasını bekledik. Ama gerek sizin televizyonunuzda gerekse de başka platformlarda çalışmalarımızı paylaştık. Belki daha önceki alışkanlıklar üzerine bina edilmiş kanaatlere uygun olmayabilir bizim usulumüz. Bunu da saygıyla karşılarız.
 
Eğitim-Bir-Sen dışındaki sendikalar sizden çok şikâyetçi. Eğitim-Bir-Sen’e yakın olduğunuz ve bu sendikanın istekleri doğrultusunda görev yaptığınız söyleniyor. Bu eleştiriye ne diyorsunuz?

Bu söylentiler de bizim usulümüzün doğru olduğunu gösteriyor. Bizim tüm çalışma usulümüzü mevzuatlar belirler. Bizim bir sendikaya aidiyetimiz,  yakınlığımız söz konusu olamaz. Biz yönetici olarak, masanın öbür tarafındayız. Dolayısıyla biz tüm sendikalara o mevzuatların bize amir kıldığı hükümlerle hitap ederiz. Devletin dili yazı dilidir. Biz bunu herkese aynı şekilde uygularız.

Futbolcular bir takıma mahkûm değildir. Bir yıl sonra başka takımlara transfer olabilirler. Bazen, sendikalarımızın kendi aralarındaki yarışmalarının dozu artabilir. Biz onun içine girmemeye çalışıyoruz. Bugün A sendikası üyelerinin çokluğu aslında B sendikası üyelerinin transferlerinden kaynaklanmıştır. Bu da öğretmenlerimizin kendi tercihleridir. Biz o yarışın içinde asla değiliz.ajanskamu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami uyarısı
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami...
2 öğrenci okul müdürünü pompalı tüfekle öldürdü
2 öğrenci okul müdürünü pompalı tüfekle öldürdü