Elektrikli araç teknolojisi her geçen gün biraz daha gelişiyor. Özellikle elektrikli araçlar için en önemli sorunlardan biri olan şarj konusunda mühendisler yeni teknolojiler geliştirerek elektrikli araç kullanıcılarına daha konforlu alanlar yaratmaya çalışıyor. Bu kapsamda geliştirilen yol kenarı hızlı şarj ağaçları, elektrikli otomobil kullanıcıları için hem daha hızlı şarj imkanı hem de daha rahat ortamda ve daha erişilebilir ortamda şarj imkanı sağlayacak.

Elektrikli araçlar için yol kenarı hızlı "şarj ağaçları" geliştirildi 

ABD'li Gravity, kaldırımlarda kullanılan ve daha az yer kaplayan "ağaç" şeklindeki yüksek hızlı şarj ünitelerini  üreterek kullanıma sunduğunu duyurdu. Elektrikli otomobiller için 500 kW'a kadar şarj hızı sunan yenilikçi sistem, kablo karmaşasını da ortadan kaldırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri kökenli ABD'li girişim Gravity, geliştirdiği yeni teknoloji ile kaldırımlarda daha az yer kaplayan "ağaç" şeklindeki yüksek hızlı şarj ünitelerini duyurdu. 500 kW'a kadar şarj hızı sunan yenilikçi sistem, sokaklarda daha az yer kaplayarak kablo karmaşasını ortadan kaldırıyor.

Elektrikli araçlar için şarj altyapısı geliştiren ve her geçen gün daha yeni teknolojilerle konforlu kullanım sunmayı amaçlayan New York merkezli Gravity, ilk olarak Manhattan'da bir otoparkta uyguladığı sistemini kaldırımlara uygulayarak, elektrikli araçların hızlı şarj istasyonlarına ihtiyaç duyulmadan yol kenarında hızlı ve rahat bir şekilde şarj edilebilmesini hedefliyor.

Hareketli kola sahip direkler kullanılıyor

Gravity şirketi tarafından üretilen Üst tarafı hareket eden bir direk ve direğin üst tarafına yerleştirilen şarj ünitesinden oluşan sistem, bu sayede aşağıda çok az yer kaplıyor, ayrıca kablo üstten verildiği için kablo karmaşası yaratmıyor. Şarj sırasında aşağı hareket eden kol, şarj işleminden sonra eski konumuna geri dönüyor ve şarj konektörü insanların takılıp düşmeyeceği şekilde direğe tekrar kilitleniyor.Sistemde yer alan direkler dağıtıcı görevi üstlenirken, enerjisini merkezi bir güç kabininden alıyor.