El yazısı uygulaması kaldırılabilir

El yazısı ile ilgili çalışma yapan ve çalışmalarının sonucunu raporlaştırarak komuoyu ile paylaşan Eğitim-İş Sendikası şubeleri, bitişik eğik yazı öğretmenler ve öğrenciler tarafından istenmediği sonucuna varıldığını duyurdu. Daha önce el yazısı kararında ısrar eden MEB’in bitişik eğik yazsı konusunda da çalışması sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı bitişik eğik yazı uygulamasını kaldırabilir.

15 Mart 2017 - 15:42 - Güncelleme: 15 Mart 2017 - 16:02

Bitişik eğik yazı kaldırılacak mı? Öğretmen ve öğrenci istemiyor

Uygulamaya başlandığı günden beri tartışma konusu olan bitişik eğik yazı konusunda yeni bir araştırma daha yapıldı. Yapılan araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin büyük çoğunluğu bitişik eğik yazı uygulamasından rahatsız ve bunun kaldırılması gerektiği görüşüne sahip. Eğitim-İş sendikası tarafından yapılan araştırma sonuçlarında el yazısı uygulamasından vazgeçilmesi ve normal düz yazı uygulamasına geçilmesi önerileri yer alıyor.

ARAŞTIRMA YAPILDI

Eğitim-İş sendikası İzmir 2 Nolu ve 3 Nolu şube ile Ankara 1 nolu şubenin yaptığı belirtilen bitişik eğik yazı araştırma sonucu açıklandı. El yazısı araştırmasında öğretmen görüşleri alındı. El yazısı araştırma çalışması 42 ilde yapıldı ve çalışmaya 669 öğretmen katıldı. Okullardaki elyazısı uygulamasında öğretmenlerden alınan görüş sonuçları aslında bitişik eğik yazı konusunda bir sürpriz olmadı. Çünkü ilk günden beri öğretmenler, veliler ve öğrenciler bu uygulamanın kaldırılmasını istemektedir. Son çalışma sonucu bunu bir kez daha göstermiştir.

EL YAZISI KORKUTUYOR

MEB personelleri içerisinde yapılan araştırma sonucuna göre okula başlayan öğrenciler el yazısından dolayı korkarak eğitime ilk adımı atmış oluyorlar. Çalışmaya katılan öğretmenlerden 304 kişi,  elyazısının okula yeni başlayan öğrencilerde okul korkusu oluşturduğunu belirtti. 483 öğretmen ise bitişik eğik yazı zorunluluğunun kaldırılmasını istiyor. Araştırmaya katılan öğretmenlerin büyük bir kısmı ise elyazısının çocukların gelişim düzeyine uygun olmadığını savunuyor.

İSTEKLİ DEĞİLLER

Yapılan çalışma içerisinde yer alan maddelerden birisi olan ‘Öğrenciler elyazısıyla yazma konusunda istekliler’ düşüncesine ‘Hiç katılmıyorum’ yanıtı veren öğretmen sayısı ise 438 iken ‘Katılmıyorum’ seçeneğini işaretleyen öğretmen sayısı 178.

MEB ÜZERİNDE ÇALIŞMA YAPIYOR

Bitişik eğik yazı uygulaması konusunda ise Milli Eğitim Bakanlığının sürdürdüğü bir araştırma, çalışma var. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş elyazısı konusunda yaptığı açıklamada bu konudaki çalışmalarını sürdürdüklerini ve birkaç hafta içerisinde sonuçlandıracaklarını belirtmişti.
Öğretmenler İçin

 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları