El yazısı tercihe bırakılmalı

Lise evrelerinde zorunluluğu dolaylı olsa da kalkan bir uygulamanın başarılı olma şansı çok azdır. Bunun için öğretmenlerin bu hususta hizmet içi eğitimlerle ve en önemlisi de üniversitelerde teknik ve estetik bir beceri kazandırma adı altında müfredat içerisinde geniş bir şekilde yer bulmalıdır kendisine.

22 Mart 2017 - 11:44 - Güncelleme: 22 Mart 2017 - 16:31

Mevzuatta zorunlu ancak kurumsal ve bireysel esnekliğin gösterildiği bir uygulamanın işlerlik kazanması beklenemez. Zorunlu eğitimin ikinci evresinden itibaren başlayan kurumsal ve bireysel esneklik bu uygulamayı dolaylı yönden etkisizleştirmektedir.

Mevzuata dayalı zorunluluk içeren bitişik eğik yazı yazma uygulaması bireysel tercihlere bırakılabilir. Psikolojik anlamda kendisini rahat hissetmeyen çocuk bunu kendi kişilik oluşumuna da yansıtmaktadır. Kendini gerçekleştiremeyen birey sosyal, kültürel anlamda kendi gelişimini sağlayamaz. Kişi kendi estetik dünyasını serbest bir şekilde kullandığı yazıya yansıtabilmelidir.

Bitişik eğik yazı yada düz yazı bir kriter değil sadece bir tercih olarak görülmelidir. Aynı şekilde bu eksikliğin giderilmesi için de ortaokuldan itibaren Güzel Konuşma ve Yazma gibi bir ders olarak müfredata konulabilir. Yine Görsel Sanatlar ve Resim dersi ile bu eksikliğin giderilmesine bir şekilde katkı sunacak düzenlemeler yapılabilir.

Sınıf Öğretmenlerinin Görüşleri Alınmalı

Bütün sınıf ve bazı branş öğretmenleri olmak üzere her eğitim öğretim yılına başlamadan önce hizmetiçi eğitimi seminerleri düzenlenerek öğretmen daha hazır, verimli ve istekli hale getirilebilir.

Yapılan bilimsel araştırmalarda genellikle sınıf öğretmenlerinin görüşleri alınmış, bu konuda branş öğretmenlerinin görüşlerine baş vurulmadığı görülmüştür. Konu bir bütün olarak değerlendirilmediği sürece çözüm önerileri de lokal düzeyde kalmaktadır. Örneğin birinci sınıf öğrenci velileri bitişik eğik yazı konusunda her okulun kendi imkânları çerçevesinde bilgilendirilebilir.

En önemlisi de gerek sınıf gerekse branş öğretmenleri dik yazıyı kullanmayı sürdürdükleri sürece eğik yazı yazma alışkanlığını öğrencilere kazandırmak mümkün değildir. Zorunlu olduğunu ifade ettiğiniz bir hususta önce uygulayıcılar mecbur kılınmalıdır. Aksi taktirde buradan olumlu bir sonuç elde etmek çok zor görünüyor.Ya da dik yazı ile bitişik yazı arasında bir ara yazı tekniği formu geliştirilebilir.

Savunduğumuz bu ara yazı tekniği formu tezimiz üzerinde bir çalışma yapılarak sonuçları değerlendirilebilir. Bu hususta üniversitelerimizin ilgili fakülteleri bilimsel bir çalışma yapma noktasında sorumluluk alabilirler. Sonuçta bitişik yazı da dik yazıda kişiye özgü el yazısı olduğuna göre ara yazı tekniği formunun da el yazısı olduğunu kabul etmek gerekir.

Yeni eğitim müfredatında bitişik eğik yazı uygulamasına dair mutlaka işlevsel bir bakış ortaya konmalıdır. Bu uygulamanın süreklilik kazanması için kolaylaştırıcı, pratik ve estetik bir duygu oluşturan yaklaşımlar geliştirmek çok önemlidir. Aksi bir durumda bu uygulama bir sorun olarak yaşanmaya devam eder.

Karma bir model geliştirilerek bu sorunun zorluk derecesi minimum seviyeye indirgenebilir. Yani öğrencinin içinden geldiği gibi yazdığı ve kullandığı yazı onun el yazısıdır aslında. Dolayısıyla ara yazı tekniği formundan kasıt da budur. Elbette kullanılan yazının bir standardı olmalıdır. Ancak bu standardı oluştururken öğrenciyi özgün olmaktan uzak tutacak uygulamalardan da vazgeçmek en doğru yaklaşım olacaktır.


Yazar: Faruk Yıldız

Kaynak: http://blog.classloom.com/tr/bitisik-egik-yazi-uygulamasi-bireysel-tercihlere-birakilamaz-mi/
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • emrah
    8 ay önce
    Bitişik el yazısı hakkında anket yapıldı, sonuç olumsuz olmasına rağmen inatla devam ettiriliyor. Kim veriyor bu kararı, bakanlık açıklasın. Neye dayanarak, hangi bilimsel veri esas alınarak alındı bu karar? Keyfiyetçi, tepeden inme uygulamalardan gına geldi. Üstüne öğretmenlere zorunluluk getirmekten bahsediliyor. Ben el yazımı değiştirmem ve çocuğumun bu yazıyla yazmasını istemiyorum. Çocukları zorlayan, psikolojilerini bozan bir sistem. Derhal vaz geçilmeli.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular