Türkiye'de saat başı 143 konut satıldı

TÜİK verileri konut satışının artarak devam ettiğini gösterdi. Türkiye'nin son 15 yılda ekonomik kalkınmasını dayandırdığı en önemli sektörlerden biri olan inşaat sektörü bu yıl da lokomotif olmaya devem etti. Konut satışları istatistiklerini veren TÜİK, ülkemizde yılın ilk 5 ayında 524 bin 612 konutun satıldığını, satışların saat dilimine bölündüğünde ise saatte 143 konutun el değiştirdiğini ortaya koydu. İstatistiklere göre 2016 yılının ilk 5 ayına göre ise satış miktarında artış olduğu ortaya çıktı.

06 Temmuz 2016 - 11:44

TÜİK verileri konut satışının artarak devam ettiğini gösterdi. Türkiye'nin son 15 yılda ekonomik kalkınmasını dayandırdığı en önemli sektörlerden biri olan inşaat sektörü bu yıl da lokomotif olmaya devem etti. Konut satışları istatistiklerini veren TÜİK, ülkemizde yılın ilk 5 ayında 524 bin 612 konutun satıldığını, satışların saat dilimine bölündüğünde ise saatte 143 konutun el değiştirdiğini ortaya koydu.

İstatistiklere göre 2016 yılının ilk 5 ayına göre ise satış miktarında artış olduğu ortaya çıktı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) konut satışlarına ilişkin istatistikleri yayınladı. TÜİK verilerine göre 2016 yılının ilk 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre artış meydana geldi. Son yıllarda çok büyük toplu konut projeleri ile konut çeşitliliğin artırarak farklı gelir gruplarına hitap eden konut sektöründe satışlar artarak devam etti.
Sektörün yeni emlak projeleri de satışlara olumlu yansırken, 2016 yılının ilk 5 ayında Türkiye genelinde satılan konut sayısı 524 bin 612’ye yükseldi.

Bu dönemde Türkiye’de günde ortalama 3 bin 415 konut el değiştirdi. Satılan konut sayısı ise saatte 143’e karşılık geldi.

En az Ardahan’da

Verilere göre, Türkiye genelindeki satışların büyük çoğunluğu 3 büyük ilde gerçekleştirildi. Yılın ilk 5 ayında konut satışlarının yüzde 35’inin gerçekleştiği İstanbul, Ankara ve İzmir’de 185 bin 60 konut el değiştirdi.

Konut satışları açısından en hareketli il İstanbul oldu. Ocak-mayıs  döneminde İstanbul’da satılan konut sayısı 99 bin 836 olarak gerçekleşti. İstanbul’da satılan konutlar, Türkiye geneli konut satışının yüzde 18’ine denk  geldi. Konut satışlarında İstanbul’u 55 bin 687 ile Ankara, 32 bin 537 ile İzmir takip etti.

En az konut satışı ise Ardahan’da gerçekleşti. Söz konusu ildeki konut  satışı 40’la sınırlı kaldı. Konut satış rakamının en düşük olduğu diğer iller ise 64’le Hakkari ve 86’yla Şırnak oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aile İçi Çatışmaların Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri
Aile İçi Çatışmaların Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri
Milli Eğitimden Skandal Mülakat Çağrısı!!
Milli Eğitimden Skandal Mülakat Çağrısı!!