EKK'dan dolara müdahale, düşüş başladı

Fed Başkanı Janet Yellen'in dün yaptığı konuşması sonrası tarihi rekor kıran doların piyasaları olumsuz etkilemesi üzerine Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında 16:00 toplandı. Yaklaşık 4 saat süren kritik toplantı sona erdi.

19 Kasım 2016 - 01:13 - Güncelleme: 19 Kasım 2016 - 01:20

Başbakan Yıldırım’ın başkanlığında toplanan, dolarda son günlerde yaşanan rekor artışın masaya yatırıldığı Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı bitti. EKK Toplantısı’nda son zamanlarda döviz kurlarında yaşanan hareketlilik ele alındı.
Dolar/TL ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın faiz artışına yönelik açıklamalarının ardından dolarda global değer kazancı ve içerideki siyasi endişelerle 3.40'ı aşarak tarihi zirveye yükseldi. Bu kritik durum sonrası Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında bugün saat 16:00'da toplandı.
Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, Ekonomi Koordinasyon Kurulu Başbakan Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantıya Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli ve Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, Hazine Müsteşarı Osman Çelik, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül ile Borsa İstanbul (BİST) Başkanı Himmet Karadağ katıldı.
Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan ve gündemine dövizdeki son günlerde yaşanan hızlı tırmanışı da alan EKK, 4 saat süren toplantının ardından şu açıklama yapıldı.
“Başbakanımız başkanlığında yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında küresel piyasaları ve ülkemizi etkileyen ekonomik gelişmeler kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Piyasalardaki hareketliliğin esas itibariyle küresel kaynaklı olduğu değerlendirilmekle birlikte ülkemize etkilerini sınırlamak amacıyla tüm tedbirler gözden geçirilmiştir. Bu çerçevede; T.C. Merkez Bankası, ekonomik gelişmeleri yakından takip etmekte olup fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda gereken tedbirleri alacaktır. Ekonomimizin direncini artıracak reformlar hızlandırılacaktır. Ayrıca, reel sektörün güçlü biçimde desteklenmesine yönelik adımlara devam edilecektir” denildi
DOLAR DÜŞTÜ
EKK toplantısı öncesi, dolar 3.4069 lira ve euro da 3.6011 lira ile yeni tarihi rekor düzeylere tırmandı. Başbakan Binali Yıldırım’ın EKK toplantısına girerken yaptığı açıklamada, toplantıda “döviz kurunda yaşanan hızlı yükseliş”in de ele alınacağını açıklaması üzerine, dolar 3.37 – 3.37 ve euro da 3.57 – 3.58 aralığına çekildi.
YILDIRIM NE DEMİŞTİ?
Başbakan Yıldırım öğlen saatlerinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken doların yükselişiyle ilgili şu açıklamada bulunmuştu: “Amerikan seçimlerinden sonra dünya ekonomilerinde hareketlilik başladı. Halen devam ettiğini biliyoruz. Vatandaşlarımız rahat olsun. Ülke ekonomisinin temelleri sağlamdır. Birçok ülkenin ekonomik göstergelerinden çok daha iyi durumdayız.”
ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KHK ile ihraç edilen genç öğretmen intihar etti
KHK ile ihraç edilen genç öğretmen intihar etti
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu