Ek ders ücretlerine zam olabilir

Öğretmenlerin sıkıntıları bitmek bilmiyor. Öğretmenlerin sorunlarından biri olan ek ders ücret artışı hakkında olumlu gelişme yaşandı. Ek ders artışı hakkında artış talebinde bulunuldu..

01 Mart 2017 - 08:35 - Güncelleme: 01 Mart 2017 - 09:15

Öğretmenlerin sorunlarından biri olan ek ders ücret artışı hakkında olumlu gelişme yaşandı. Ek ders artışı hakkında artış talebinde bulunuldu..

Eğitim dünyamızın ve öğretmenlerimizin bir çok konuda sorunu bulunmakta ve bu sorunlar çözülmeyi beklemektedir. Öğretmenlerimizin sorunlarını ifade edebildiğimiz ölçüde dile getirmek bizim için görevin bir parçasıdır. Buna çözüm bulmak ise yetkililerin görevidir. Bu vesileyle maddi kazancı konusunda diğer meslek gruplarına göre geride olan eğitimcilerimizin ek ders ile geçimini kolaylaştırmaya çalıştığını bilmekteyiz. Lakin birçok sorun bulunsa da bunlardan birine değinmek gerekirse bahsettiğimiz söz konusu ek dersler bunlardan biri olabilir. Ek derslerle ilgili iyileştirme yapılması öğretmenlerimizin maddi anlamda eskiye oranla biraz daha rahat etmesi açısından mühimdir.

İşte Mehmet Güleç'in önerisi ve artış talebi oldukça mantıklı ve yerindedir. Şöyle ki:

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve  Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar (Bakanlar Kurulu Kararı Karar No: 1/12/2006-2006/11350, Resmi Gazete 16.12.2006/26378) metninde Hazırlık ve planlama görevi olarak bildiğimiz MADDE 11’de “Bu Kararın 10 uncu maddesinde sayılanlar hariç, müdür yetkili öğretmenler dâhil, her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek üzere Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda aylık ve ücret karşılığı fiilen okuttukları her 10 saat ders için 1 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir” denmektedir.

Okul dışında da öğretmenlerimizin derse hazırlık, planlama, sonuçları değerlendirme (sınav kağıtlarını değerlendirme vb.) gibi birçok hususu ders dışında da görevi olarak yaptığını bilmekteyiz. Okuldaki mesaisi dışında da mesai yapan öğretmenlerimizin bu husustaki ek derslerini “Her 10 saat ders için 2 saat daha hazırlık ve planlama görevi karşılığında ayrıca ek ders ödenir şeklinde değiştirilmesi ve “haftada 3 saati geçmemek üzere” ifadesinin metinden çıkarılması ile eğitimcilerimizin maddi durumunu biraz daha iyileşebilir.

Yukarıdaki maddede hazırlık ve planlama için okutulan her 10 saat ders için 1 saat ek ders verilmesi sürecin çıktısını değerlendirmek adına eksiktir. Planlama ve Hazırlık için 1 saat ek ders ödeniyor ise gerekirse ek bir madde ilave edilerek sürecin çıktısını değerlendirme adına öğrenci sayılarıyla orantılı olacak şekilde 1-3 saat arasında değişebilecek şekilde Ölçme-Değerlendirme ek dersi ödenmelidir.

Öğretmenlerimizin yeri geldiğinde 400 öğrencinin sınav kağıdını okumak durumunda kaldığını ve ders dışında da ölçme-değerlendirme için bir hayli zaman harcadığını bilmekteyiz.

Dolayısıyla okutulan her 10 saat ders için 1 saat de ölçme-değerlendirme görevi karşılığında ek ders ödenmesi yerinde bir karar olacaktır. Çünkü öğretmenlerimiz için ölçme-değerlendirme bir hayli zaman alıcı faaliyet olmaktadır. Ölçme-değerlendirmede en az hazırlık ve planlama görevi kadar önemlidir. Çünkü girdiye ek ders veriliyorsa çıktıya da ek ders verilmelidir ya da hazırlık-planlama miktarı artırılarak durumun iyileştirilmesi gerekmektedir.

Mehmet Güleç

ÖĞRETMENLERİN EK DERS ÜCRETİ 2017 YILINDA NE KADAR OLACAK?

Girdikleri ve/veya girmiş sayıldıkları ders saatleri karşılığında öğretmenlere ödenen ek ders ücreti 1/1/2017 tarihinden itibaren artacak.
Her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmadığı durumlarda öğretmenlere ek ders görevi verilebilmektedir.

Ek ders görevi karşılığında öğretmenlere verilecek ücretin miktarı ise; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilgili mali yıl bütçe kanunu ve ilgili dönem toplu sözleşmesinde yer alan hükümler ile aylık katsayısı esas alınarak belirlenmektedir.

Enflasyon farkı zammı söz konusu olmaması durumunda, 1/1/2017 tarihinden itibaren aylık katsayısının %3 oranında artacağı belli olduğundan, 2017 yılının ilk altı aylık döneminde öğretmenlerin alacağı ek ders ücretinin miktarı da şimdiden hesaplanabiliyor.

Ek ders ücretlerinin hesaplanması

Öğretmenlere ödenecek ek ders ücretinin miktarı, eğitim durumlarına ve ders görevini yaptıkları yer ile zamana göre değişebilmektedir.
Ders görevi verilen öğretmenlere, mevcut belirlemelere göre ders saati başına;

**Gündüz öğretimi için 140 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ek ders ücreti ödenir. Öğretmenlerden yüksek lisans yapmış olanlara ek ders ücretleri %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı ödenir.

**Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ek ders ücreti ödenir. Öğretmenlerden yüksek lisans yapmış olanlara ek ders ücretleri %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı ödenir.
Öte yandan, bu şekilde belirlenen ek ders ücreti;

-Özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmenlere %25 fazlasıyla ödenir.

-Özel eğitime muhtaç öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine %25 fazlasıyla ödenir.
-Cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25 fazlasıyla ödenir.

-Destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir.
Ek ders ücretinin miktarı
Ders saati başına ilgili öğretmen için belirlenmiş olan gösterge rakamının ders görevinin yapıldığı dönemde geçerli olan aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanan ek ders ücretinden, gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.
Buna göre, 2017 yılının ilk altı aylık döneminde, öğretmenlerin ders başına alacağı ek ders ücretinin net miktarı şöyle olacak.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!
İşçi minibüsü TIR'a çarptı, çok sayıda yaralı ve ölü var
İşçi minibüsü TIR'a çarptı, çok sayıda yaralı ve ölü var