Milli Eğitim Bakanlığı, kadrolu öğretmen açığı olan okul ve kurumlardaki boş kadrolara ücretli öğretmen görevlendirmesi yapıyor. MEB, ücretli öğretmenlere ve usta öğreticilere girdikleri ders sayısına göre ek ders ücreti ödemesi yapıyor. Bu ücretler kadrolu öğretmenlerin ek ders ücreti üzerinden hesaplanıyor. Yani 1 saatlik kadrolu öğretmen ek ders ücreti ile 1 saatlik ücretli öğretmen ve usta öğretici ek ders ücreti birbirine eşit.

Ücretli öğretmenler yaptıkları göreve karşılık olarak maaş alamıyor, sadece ek ders ücreti alabiliyor. Özellikle Temmuz ayında memur maaşlarına yapılan oransal zam nedeni ile ek ders ücretlerinin sadece %17,5 civarında artması nedeni ile çok düşük ücret alan ücretli öğretmenler için bu görevi yapmak iyiden iyiye cazibesini yitirirken, öğretmenlerin ek ders ücret artışı da maaşla aynı oranda olmadı. Bu durum, kurs ya da ekstra ders yapan öğretmenlerin bu konuda eskisi kadar istekli olmamalarına neden oluyor.

Ücretli öğretmenlerin gelirinin çok düşük kalması nedeni ile gündeme gelen zam talebine CUmhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan açıklama geldi. 2023-2024 Eğitim Öğretim yılının başlaması münasebeti ile açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticilerin ek ders ücretlerinin %25 oranında artırılacağını söyledi. Bu açıklamanın ardından Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı konuyla ilgili çalışmalara başladı. Ancak açıklanan ek ders ücreti zammının ardından akıllara şu soru geldi:

MEB'den Atatürk'ün fotoğrafına çirkin davranan öğrenci için açıklama MEB'den Atatürk'ün fotoğrafına çirkin davranan öğrenci için açıklama

Üceretli öğretmenlere ek ders ücreti ödemesi yapıldığına göre, ücretli öğretmenlerin ek ders ücretine yapılan zammın tüm öğretmenlerin aldığı ek ders ücretine yapılması gerek miyor mu?

Maaş artışı karşısında düşük kalan ek ders ücreti zamlarının telafi edilmesini bekleyen öğretmenler, zam uygulamasının tüm öğretmenlere yansıtılmasını ve ek ders ücretlerinin artırılmasını istiyor. Eğer ek ders ücretine zam yapılacaksa bu tüm öğretmenlerin ücretine yansıtılmalıdır talebine rağmen, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda bir adım atmadığı da bir gerçek.

Öğretmenlerin ek ders ücretinin artırılması yönündeki talebinin sendikalar tarafından ne kadar gündeme taşınacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Öğretmenlersitesi olarak öğretmenlerin ek ders ücretlerinin artırılması konusunu gündeme getirmeye devam edeceğiz. 

Sizler de ek ders ücreti konusundaki düşüncelerinizi yorum kısmına yazarak sesinizi bakanlıklara duyurabilirsiniz.

Kaynak: ÖZEL HABER