Einstein bir bilim adamı değildi

Belki de tarihteki en ünlü bilim insanının Bilim adamı olmadığını söylemek şaşırtıcıdır.

Einstein bir bilim adamı değildi
05 Şubat 2020 - 00:45 - Güncelleme: 05 Şubat 2020 - 00:50

Belki de tarihteki en ünlü bilim insanının Bilim adamı olmadığını söylemek şaşırtıcıdır. Fakat Değer Zodyak modeline göre, Albert Einstein büyük olasılıkla bilim adamının düşmanı Şaman'dı.

Einstein bir teorisyendi. Teorisyenler gerçeği keşfetmek için eğitimli tahminler gerçekleştirmek için kavramsallaştırmayı kullanan düşünürlerdir. Teorisyenler genellikle bir cevap verirler. Şamanı temsil eden uyumun merkezi değer temasını yansıtarak, kendilerine "mantıklı" gelen fikirlere rastlarlar.

Fizikçiler, elektrik ve manyetizmanın birbiriyle ilişkili olduğunu uzun zamandır anladılar. Einstein'ın zamanında fizikçilerle karşılaşan soru, elektrik ve manyetizmanın (E & M) hareket eden cisimlerin klasik Newtoncu fiziği ile nasıl ilişkili olduğuydu.

Einstein'ın tarihe girme şekli Einstein'ın Şaman eğilimini vurgulamaktadır. Einstein, düşünce deneyinin alışılmadık deneysel aracını kullanarak başladı. Fiziksel dünyada benzersiz bir durum kümesi oluşturmaya, değişkenleri kontrol etmeye ve sonuçları ölçmeye dayanan geleneksel deneylerden farklı olarak, düşünce deneyi tamamen hayal gücünde gerçekleşen deneydir.

Einstein olduğunda 16 yaşındaydı, kendini bir ışık demeti kovalamaya çalışırken hayal etti.

Bu, nihayetinde özel görelilik kuramı haline geldiği konusundaki ilk görüşüydü.

Einstein, ışığın hızının sabit olduğunu varsayarak görelilik geliştirmeye başladı. O zaman, bunun fiziksel bir kanıtı yoktu, ancak bunu E & M alanında çığır açan bir çalışma yapan Maxwell adında başka bir bilim adamının çalışmasından çıkardı, ışık hızının sabit olduğu varsayımıyla, Einstein birkaç düşünce deneyi yarattı.

Bir sonraki seviyeye geçtiğinde, Einstein kendini ve karısını açık bir alanda birbirlerine bakarken hayal etti. Einstein hareket eden bir demiryolu vagonunun üzerinde duruyordu. Karısı yerde sabit bir noktada duruyordu. Einstein arabasındaki iki yatay plaka arasına bir ışık parçacığı ateşleyecek olsaydı, parçacığın plakalar arasında yukarı ve aşağı hareket ettiğini görürdü, ama karısı parçanın yukarı ve aşağı sıçradığını, ancak araba aşağı doğru hareket ederken Işık hızının sabit olduğu varsayımımız doğruysa, bu bir paradoks yaratır, çünkü parçacık her iki tarafın da gördüğü parçacık aynı anda aynalara çarpıyor, parçacık göründüğü halde aynı hızda seyahat ederken Einstein'ın karısı tarafından görüldüğü gibi daha uzun bir mesafe katetmek.

Bu bir anlam ifade etmiyor.

Einstein'ın saati, karısının saatinden daha yavaş bir hızda ilerler. Bu zaman genişlemesi kavramıdır.
Einstein, bu mantık sıçramasını deneysel bir veri parçası olmadan yaptı. Kafasında bu sonuca giden yolu açıkladı. Ünlü kitle-enerji denklik ilişkisinden türetilmesine izin verdi.

Çağdaş fizikçilerinin çoğu, Einstein'ı dairesel akıl yürütme ile suçlayarak bulgularını kınadı. Işık hızının sabit olduğunu varsaymak, hesaplamalarını muazzam derecede kolay ve zarif hale getirdi. Ama haklıydı!

İyi teorisyenler nadiren iyi deneycilerdir. Genellikle büyük resme veya büyük fikirlere odaklandıklarından, bilimsel deneylerle ilişkili sıradan çabayla sık sık sıkılırlar. Einstein 1915'te genel görelilik teorisini yayınlasa da, Arthur Eddington ve ekibi 1919'da güneş tutulması sırasında yıldız gözlemleri gerçekleştirene kadar görelilik deneysel bir temel sağlamamıştır. İkisinin de etkisini en üst düzeye çıkarmak için birlikte.

Einstein bir Şaman'dı. Şamanlar daima sadelik ararlar. E = mc2'nin zarafeti, çok karmaşık fiziği basit bir ilişkiye yoğunlaştırma yeteneğinde.

Şaman ile ilişkili merkezi değer teması temasını yansıtıyordu.

Onu en büyük atılımına götüren aynı duygu, daha sonra diğer bilim adamları olasılık geliştirmeye başladıktan sonra en büyük profesyonel zorluğuna yol açtı. merkezli kuantum fiziği teorisi. Einstein ünlü bir şekilde, "Tanrı zar oynamaz" dedi. Kuantum teorisi onun için bir anlam ifade etmediğinden, onu desteklemek için ortaya çıkan deneysel verilere rağmen onu reddetti. Yaşamının sonuna kadar kuantum fiziğini çürütmeye çalıştı. Sonunda, Einstein mesleğinin saçaklarına düştü çünkü kuantum teorisi dünya vizyonuyla çelişti. Einstein'ın hikayesi sadece Değer Zodyak'ın merkezi ilkesini kanıtlıyor - hepimizin dünya görüşü olan eşsiz hediyelerimiz var, muazzam bir içgörü bulmamıza yardımcı oluyor, ancak diğer bakış açılarına açık bir fikir vermezsek, bizi harika kılar.

Nick Wolff, Wolff Consulting Company'nin Başkanıdır. İnsanların kendilerini ve başkalarını daha iyi anlamalarına yardımcı olacak araçlar tasarlıyor, inşa ediyor ve araştırıyoruz. Bu araçlar sayesinde insanlar nasıl daha etkili olacaklarını öğrenebilir, mesleki ve yaşam hedeflerine ulaşabilirler.

kaynak: http://www.ezinearticles.com/?Einstein-Was-Not-A-Scientist&id=8287024
Bu haber 1211 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum