Muğla ili Menteşe ilçesinde görev yapan bir özel eğitim öğretmeni, uluslararası alanda büyük prestije sahip olan ve alanında dünyanın en iyi öğretmenlerini belirleyen Küresel Öğretmen Ödülü'nü kazanarak tarihe geçti.
Yarışmaya bu yıl 95 ülkeden 19 bin öğretmenin katılması ödülün ne kadar önemli olduğunu gösterirken Türk öğretmen Belgin Sevgi İçyüz Türkiye adına bir ilke imza attı ve hem ilçesini hem de ülkesini gururlandırdı.

Muğla'nın Menteşe'den yarışmaya katılan öğretmen Belgin Sevgi İçyüz'ün kazandığı Küresel Öğretmen Ödülü  Türkiye genelinde eğitimcam ya sında mutlulukla karşılandı. Her yıl dünya genelinden binlerce eğitmenin katılımıyla gerçekleşen ve en iyi öğretmenleri seçen bu anlamlı yarışmada, öğretmen İçyüz'ün alanda sağladığı yenilikçi katkılar ve özel eğitime adanmış on yıllık çalışmaları onu bu ödülün sahibi yaptı.

Hindistan'ın Yeni Delhi şehrinde 4-5 Kasım 2023 tarihleri arasında düzenlenen ödül töreni, Türk öğretmen İçyüz'ün hem kendi ilçesini hem de Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmesine sahne oldu. Aynı zamanda yerel bir başarıya da imza atmayı başaran öğretmen İçyüz, Muğla'da yapılan iyi örnekler yarışmasında da öğretim alanında birincilik almayı başardı.

Ortaokul 6. Sınıf lise 9. Sınıf ortak sınav soru ve konu dağılım tablosu Ortaokul 6. Sınıf lise 9. Sınıf ortak sınav soru ve konu dağılım tablosu

Türkiye’den Özel Eğitime Olanak Tanıyan İlk Ödül

Türkiye'yi temsil eden öğretme İçyüz'ün elde ettiği başarı, Türkiye'den özel eğitime gönül veren bir eğitmenin ilk kez bu ödüle layık görülmesi anlamına geliyor. Böylelikle Türkiye'den ödül kazanan beş öğretmenden biri olan İçyüz, özel eğitim alanında bir milat olarak görülüyor. Bu başarısını, kendisine yol gösteren ve destek olan birçok isme, özellikle Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Menteşe ilçe Milli Eğitim Müdürü İdris Akbıyık, okulun eski Müdürü İlker Koçar ve Şehbal Baydur Ortaokulu Müdürü Ramazan Karyağdı'ya olan minnettarlığı ile ifade ediyor.