Eğitime ne kadar pay ayrılıyor?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'de eğitimin önemine işaret eden Yılmaz, "Eğitiminiz iyi olursa sağlığınız, güvenliğiniz de iyi olur. Eğitiminiz iyi olursa güvenliğiniz ve geliriniz artar. Dolayısıyla diyoruz ki 'Türkiye'nin birinci sorunu eğitim.' Eğitimi çözersek diğer sorunları çözmek çok daha kolay olur diye düşünüyoruz. Gerçekten çok şeyler yaptık. Temel kural şu, her şeyi demiyoruz yapmadıklarımız, yapamadıklarımız var ama çok şey yaptık." ifadesini kullandı.

06 Mart 2017 - 08:22

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yarına umutla bakabilmek için eğitimin iyi gittiğinden mutlaka emin olunması gerektiğini belirterek, "Eğitimde çözülemeyecek hiçbir sorun yok. Eğitimde ne yaptık, en önemli husus bu. Bir konunun önemli olup olmadığını bilmek, bütçenizden parayı nereye ayırdığınıza bağlıdır.

Eğer cebinizde bir para varsa, ev alacaksan senin için ev önemli. Araba alacaksan araba önemli. Yok sağlık içinse o önemli. Yani parayı nereye ayırırsan önceliğin hangisiyse işte o senin için en önemli konudur.

Biz dedik ki eğitim bizim için en önemli iş. Geçmişten örnek verince o dönemdeki iktidarda olan partiler, kınamak için veya eksikliklerini söylemek için söylemiyorum. Biz de olsak belki aynı rakamlara gelecektik.

Ona bir şey demiyorum ama aldığımız mesafeyi göstermek için söylüyorum. 2002'de buydu şimdi budur diyorum. 2002 yılında merkezi bütçesi var devletin. O bütçeden bütün kurumlara sağlığa sosyal güvenliğe eğitime kaynak ayırır.

2002'de eğitime ayırdığımız pay 11 milyar lira. O zaman genel hükümet bütçesinin yüzde 10'una denk geliyor. Şimdi bizim dönemimize geldik 122 milyar lira. Yüksek öğretim dahil eğitime para ayırıyoruz. Bütçedeki karşılığı ne kadar yüzde 20. Allah için elinizi vicdanınıza koyun karar verin.

Yüzde 10 bütçesinden pay ayıran hükumet mi eğitimi öncelikleştirmiştir. Yoksa yüzde 20 ayıran mı?" dedi. KamuAjans.com - Özel Haber

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"