Eğitimde Kelebek Etkisi

Merhaba Öğretmenler Sitesi Okurları,

Eğitimde Kelebek Etkisi
28 Ağustos 2018 - 13:23

Bu yazımızda birçok lise, ortaokul ve ilkokulda uzun süredir uygulanan Kelebek Sınav Sistemini irdeleyeceğiz. Sistemi detaylı bir şekilde inceleyecek; sistemin yararlarını, uygulandığı okullardaki verileri, öğretmen ve öğrenci görüşlerini sizlerle paylaşacağız. Öncelikle bu sistemi kısaca tanıtalım: Kelebek Sınav Sistemi, okul bünyesinde yapılan bütün sınavlarda uygulanabilen, aynı sınava giren öğrencilerin yan yana, arka arkaya hatta çapraz oturmalarına bile izin vermeyen bir sınav uygulama metodudur. Tanımdan yola çıkarak sistemin sadece öğrencilerin kopya çekmelerini önlemek amacıyla uygulandığı düşünülebilir ama sistem öğretmene, okula ve öğrencilerin geleceği için kaygılanan velilere birçok yarar sağlamaktadır.
 
Kelebek Sınav Sisteminin uygulanabilmesi için hazırlanmış birçok hazır program bulunmaktadır. Bizim incelediğimiz programlar içinde sade tasarımı, kolay kullanımı, öğrencilerin sınav kâğıtlarını tasnifleyerek öğrenci adına basması, yürümekte zorlanan öğrencileri sabitlemesi, çift katmanlı arşivleme gibi birçok özelliğiyle Kelebek V01 – Kelebek Sınav Programı öne çıkmaktadır. www.kelebekprogramlama.com adresinden Kelebek V01 – Kelebek​Sınav Programını ücretsiz indirebilir, inceleyebilir ve sınav hazırlayarak çıktılarınızı bile alabilirsiniz.
 
Yazımızı kaleme alırken Kelebek Programlama yetkilileri danışmanlık hizmetinde sınır tanımayarak sorduğumuz birçok soruya anında yanıt verdiler ve sistemin zorluklarını nasıl yendiklerini detaylı bir şekilde bize anlattılar. Biz de Kelebek V01 – Kelebek Sınav Programının kullanıldığı okuldaki öğretmenlere, öğrencilere, idarecilere danıştık ve tanıtacağımız bütün özellikleri yazıya geçirdik. Şimdi Kelebek Sınav Sisteminin uygulandığı okullardaki öğretmen, öğrenci ve idareclerle yola çıkarak sistemin özelliklerinden bazılarını sizlere anlatmak istiyoruz:
 
1) Öğrencinin kazanımlara ne derece ulaştığını daha iyi görebilmek ve ileride gireceği sınavlardaki başarısını daha sağlıklı öngörebilmek için Kelebek Sınav Sistem
Öğrenci klasik sınav uygulama metodunda rahatlıkla kopya çektiği için öğrencide olmayan kazanımlar öğrencide varmış gibi değerlendirilerek öğrencinin ileride gireceği TYT, AYT gibi hayatını yönlendirecek sınavlardaki başarısının yüksek olacağı öngörülür. Ama TYT, AYT sınavına giren öğrenci beklenen başarıyı gösteremez, başarısızlığı (gerçekte olduğu durum) ortaya çıkar.
 
2) Öğrencileri çalışmaya sevk etmek için Kelebek Sınav Sistemi:
Öğrencinin kopya çekmesi çok zor olduğundan öğrenci de derslerin sınavlarına çalışmak zorunda kalacaktır. İncelediğimiz İstanbul, Ankara, Konya, Van ve Bursa’daki 30 okulda öğrenci başarısı sistemin uygulanmaya başladığı ilk birkaç sınavda %20 – %25 oranında düşüş göstermiştir. Bu okullardaki öğretmen ve idareciler bu düşüşün sebebini öğrencilerin artık kopya çekememeleri ve gerçek durumlarının ortaya çıkması olarak nitelemektedir. Ardından yapılan sınavlarda öğrencilerin artık kopya çekemeyeceklerini anlamalarından dolayı sınavlara düzenli olarak çalışmayı seçtiklerini ve akademik başarılarının da %30 – %35 oranında arttığı gözlemlenmiştir.
 
3) Sınavlarda gözetmen öğretmenin sınıf kontrolünü kolaylaştırmak için Kelebek Sınav Sistemi:
Başka başka sınıflardan gelen öğrenciler, birbirini tanımadığından sınav esnasında öğrenciler arası diyalog azalır. Aynı zamanda öğrenci yanındaki, önündeki ve arkasındaki öğrencinin aynı sınava girmediğini bildiğinden sessizce ve sakince sınav sorularıyla meşgul olur. Sistemin uygulandığı 30 okul idarecisinin de ortak kanaati sınavların neredeyse ÖSYM sınavları ile aynı olduğu yönündedir.
 
4) Sınavlarda adaleti sağlayabilmek için Kelebek Sınav Sistemi:
Aynı sınava giren öğrencilere aynı sorular, aynı zamanda sorulur. Sınavda A - B grubu olmaz. Öğrencilerin sistem ile en barışık olduğu tarafın bu olduğu gözlemlenmektedir.
 
5) Öğretmenlerin iş yükünü azaltmak için Kelebek Sınav Sistemi
Öğretmenler bir sınav için bir sınav kâğıdı ve bir cevap kâğıdı hazırlar ve sınav kâğıtlarını fotokopi\baskı makinesi ile çoğaltmaz, sistemin yardımcısı bazı programlar (Bizim tavsiyemiz sade, hızlı ve kullanımı kolay olan Kelebek V01 – Sınav Dağıtım Programı) tarafından öğrencilerin sınav kâğıtları basılır. Böylelikle öğretmenler yazılı sorularını hazırladıktan sonra kâğıtları çoğaltmak, sınıftaki öğrenci sayısı kadar tasnif etmek, diğer öğretmeleri bulmak, soruları teslim etmek vb. işlerle uğraşmamaktadır.
 
6) Okulların kurumsal saygınlığını arttırmak ve düzenini sağlamak için Kelebek Sınav Sistemi:
Sınavların okul genelinde belli bir düzen içinde gerçekleşmesi, sınav kâğıtlarının öğrenci adına basılı şekilde öğrenciye verilmesi, gözetmen öğretmenlerin sınıf kontrolünü kolay bir şekilde sağlaması ve bu işlerin hatasız ve karışıklığa mahal vermeden gerçekleşmesi öğrenci ve veli nezdinde okulların kurumsal saygınlığını arttırmakta ve okul idarecilerinin sınav esnasındaki iş yükünü azaltmaktadır.


Bu haber 4359 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort