Eğitimde Gönüllere Dokunmak: Amasya Örneklemi

Amasya’nın eğitiminde özellikle son zamanlarda gözle görülür şekilde bir artışın olduğuna şahit olmaktaydık. Ayrıca Amasya’daki eğitim adına bu önemli yükselişin yanı sıra göze çarpan bir başka husus ise, eğitimin tüm paydaşlarında birbirleri ile kenetlenerek ortak hedeflere omuz omuza hareket etme dürtüsünün oluştuğuydu.

Eğitimde Gönüllere Dokunmak: Amasya Örneklemi
01 Haziran 2020 - 19:19
Amasya’nın eğitiminde özellikle son zamanlarda gözle görülür şekilde bir artışın olduğuna şahit olmaktaydık. Ayrıca Amasya’daki eğitim adına bu önemli yükselişin yanı sıra göze çarpan bir başka husus ise, eğitimin tüm paydaşlarında birbirleri ile kenetlenerek ortak hedeflere omuz omuza hareket etme dürtüsünün oluştuğuydu. Tabi, Amasya’daki bu güzel hareketliliğin nedenini ortaya koyabilmek adına dışarıdan bakan bir göz ile takip ediyor olsam da birebir yakından irdeleme şansını bulmak daha yerinde olacaktı. Bu fırsatı da 29 Mayıs 2020 Cuma günü saat 21:00’de instagram üzerinden Amasya İl Milli Eğitim Müdürü İlker KÖSTERELİOĞLU bey ile yaptığımız canlı yayın esnasında buldum ve Amasya’daki bu güzel gelişmeleri ortaya çıkaran süreci birinci kaynaktan dinlemiş oldum. 
Bu arada, Sn Prof. Dr. Ziya SELÇUK’un Bakan olmasından sonra Amasya İlinde olduğu gibi yapmış olduğu krıtik atamalarla da vizyonu geniş ve öngörüsü yüksek biri olduğunu ortaya koyduğunu söylemeden geçemeyeceğim.
Amasya ilindeki eğitim adına ortaya çıkan bu enerji ve yükselişin başlamasının bir öğretmen olarak mesleğe başlayan ardından eğitim adına ciddi bir bilimsel araştırma süreci ve tekrar eğitim sahasına dönüş özetle uygulamadan kurama ve kuramdan uygulamaya bilgi ve tecrübeyi transfer eden çalışmaları ortaya koyan Doç. Dr. İlker KÖSTERELİOĞLU beyin Amasya İl Milli Eğitim Müdürü olarak göreve başlamasıyla ortaya çıktığını ve artarak devam ettiğini söyleyebiliriz.
Canlı Yayın esnasında Amasya İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn İlker KÖSTERELİOĞLU beyin bizlere aktardıklarından sadece bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum ki müdürümüzün Amasya’da nasıl da gönüllere dokunarak eğitime yeni bir ivme kazandırdığını görmenizi isterim.
İlker beyin canlı yayın söyleşisinde ifade ettiği “Yeni Türkiye, yeni insan, yeni anlayış. Ben liderim bu nedenle yönetirim değil, ben liderim bu nedenle hizmet ederim anlayışı var artık… Makamlar gelir geçer, önemli olan "Şu an buradayız ve ne yapabilecek olmamızdır” Sihirli sözcüğümüz "Fark yaratmak" olmalı. Yaptığımız iş her ne kadar aynı olsa da farklı arayış içine girmemiz merak oluşturur. Bu sebeple her gün farklı şeyleri araştırıp denememiz lazım.
Ve Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenlerimizin evidir. Öğretmenlerimizi kaybolmuşluk hissinden kurtarmamız gerekiyor. Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz. Bir hayaliniz var ve hayalleriniz rüyalarınızı süslüyorsa sizin yanınızdayız, gelin hayalinizi gerçekleştirelim, çalışmalarımızı ekip anlayışıyla birlikte yürütelim.
Dünya küresel bir köydür. 1453'te tarihimizde 567 yıl önce gönüllere damga vuran ecdadımızın temsilcileri olarak değişime hazırız. Değişim insanın kendisinde başlar. Her şeyi değiştiremeyiz belki ama her zaman değiştirebileceğimiz bir şey vardır. Gelişim odaklı zihniyete sahip olalım ki " Üzüm üzüme baka baka kararmasın, aydınlansın". 
Zekâ önemli fakat asıl önemli olan karşımızdaki insanların duygularını anlamak ve duygularından haberdar olmak. İnsanlara değer vermek, dürüst, açık sözlü, şeffaf olmak ve hesap verilebilirlik önemli.
Karşımızdaki insanın kafasında soru işareti olmamalı, sadece işine odaklanmalı ve hakkını arıyor olmak hiçbir zaman yanlış anlaşılmamalı. Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü binamızın girişinde karşılama masasında "Danışma" yazmıyor farkındalık ve farklı bakmayı temsil etsin diye "Danış" yazıyor. Danışın, kendinizden ve yaptığınızdan emin olarak. 
Öğretmen beklenendir. Bütün ünvan ve kazanımlardan bu daha önemlidir. Öğretmenlik bir sevgi, bir aşk mesleğidir. Bunu hissetmeyen öğretmenlik yapabilir ama öğretmen olamaz! Aşk duygusu var olduğu zaman insanın vizyonu genişler. İyiyi, güzeli ve doğruyu ararsanız zinde kalır ve üretim gücünüz artar.
Öğretmenler olarak ilgilerimiz ve kaygılarımız var… İlgimiz; mesleğimiz ve öğrencilerimiz. Kaygımız; Ülkemizin geleceği. 2023 vizyon belgesine bu ilgi ve kaygı penceresinden kanla yoğrulmuş ay yıldızlı bayrağımızın göklerde daima dalgalanması meselesi olarak görüyorum. Fatih Sultan Mehmet'in dediği gibi: "Biz toprakları değil , gönülleri fethetmeye gidiyoruz." Her daim bu anlayışla hareket ederek yöneticilerimizin, öğretmenlerimizin, veli ve öğrencilerimizin gönüllere dokunmak asıl hedefimiz” 
Bu cümleler bile Amasya’daki değişimin ana göstergesi olabilir. Çünkü kendisini tepede görmeden tek derdi ülkemiz için eğitimin gelişmesi için neler yapabilirim diyerek yola çıktığını ortaya koyuyor. Tabi şunun da altını çizmekte fayda var, İlker bey bu söylediklerini sözde bırakmayıp bizzat uyguluyor. Bakınız daha göreve başlayalı bir sene olmuşken 305 okuldan 200'den fazla okulu ziyaret etmiş, öğretmenlere bizzat seminer ve hizmet içi eğitimler vermiş ve pandemi süreci olmasaydı sanırım bir sene içinde tüm okulları ziyaret ederek öğretmenlere bu heyecanı paylaşmış olacaktı. Canlı program esnasında bu sürece tanıklık eden katılımcıların yaptıkları yorumlara göre ziyaret ettiği okulda ise tek amacı var. O da “Eğitim adına öğretmenler ve okul yöneticileri ile neler yapabilirim” düşüncesi. Zira okulları ziyaret ettikçe fikirleri olan, eğitim için hayalleri olan tüm öğretmenlerin hayallerinin gerçekleşmesine ve Amasya’nın eğitimine bir artı değer olarak eklenmesine vesile olmuş. Hatta sadece eğitimcilerin değil öğrencilerin yapmış olduğu fark yaratan çalışmalarını diğer okullarda da uygulatarak akranlarına yayılmasına vesile olmuş. 
Kısacası, Amasya İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn İlker KÖSTERELİOĞLU bey “Gönüller Yaparak Tüm Paydaşlarıyla Eğitimi İnşa Ediyor”.
 
Bu haber 48738 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum