Eğitimde dünyanın ilk 20´si içindeyiz

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ümraniye´de okul müdürleri, öğretmen ve okul aile birliği yöneticileri ile bir araya geldi.

26 Mart 2017 - 21:24

Türkiye´nin eğitimden daha önemli bir konusu olmadığını dile getiren Bakan Yılmaz, eğitimin savunma ve güvenlikten önce geldiğini dile getirdi. Bakan Yılmaz, eğitim iyi olursa onu takip eden sağlığın da güvenliğin de iyi olacağını dile getirerek, eğitimi ihmal edenin her şeyi ihmal ettiğini vurguladı.
Bakan Yılmaz, "Eğitime önem vermenin ölçüsü, kendi kaynağınızdan ne kadar pay ayırdığınızla alakalıdır. Kaynağınızı, sizin için önemli olan ne ise en çok payı ona ayırırsınız. Biz merkezi hükümet bütçesinden eğitime, 122 milyar lira yüzde 20 pay ayırdık. 2002 yılında eğitime harcanan 11 milyar lira, oranı yüzde 10. Şimdi 122 milyar lira ve bütçenin yüzde 20´si ayrılıyor." diye konuştu.
"Eğitimde dünyanın ilk 20´si içindeyiz"
2.5 milyar kitabı ücretsiz dağıttıklarını hatırlatan Bakan Yılmaz, isterlerse özel okullara da bu kitapları vermeye başladıklarını belirtti.
FATİH Projesi´ni de başlattıklarından bahseden Yılmaz, öğrenmeyi öğrenen bir nesil yetiştirmek istediklerini aktardı. Fırsat eşitliğini sağlamak için eğitim teknolojilerini yaygınlaştırdıklarını dile getiren Yılmaz, ortaokul ve liseleri akıllı tahtalarla donattıklarına işaret etti. Öğrencilere daha sağlıklı beslenmeleri için haftanın 3 günü süt dağıttıklarına değinen Yılmaz, bundan yaklaşık 6 milyon öğrencinin faydalandığına dikkati çekti.
Dershaneleri de kapattıklarını anlatan Bakan Yılmaz, geçen yıl yaklaşık 9 milyona yakın öğrencinin yetiştirme ve destekleme kurslarından faydalandığını söyledi. Türkiye´de eski dönemdeki eğitim sisteminde yaşanan olaylara da değinen Bakan Yılmaz, o yıllarda ortaokulu bitirmek için yapılan sınavda sorulan ´Arının solunum sistemi ve kurbağanın dolaşım sistemi´ sorularını eleştirdi.
Bakan Yılmaz, "Arının solunum sistemi ile kurbağanın dolaşımı sisteminin evladımıza ne faydası var? Dolayısıyla güncel hayatta faydası, katkısı olmayan bilgileri boşuna evlatlarımıza vermeyelim. Eğitimde ilerliyoruz. Eğitimde dünyanın ilk 20´si içindeyiz. Eğitimin amacı üretmek ve gelir elde etmek, insanımızı, milletimizi, toplumumuzu zengin kılmaktır." ifadelerini kullandı.
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

temuz maaşları için resme tıklayınız

2017 Temmuz zamlı öğretmen maaşları ne kadar olacak

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"