''Eğitimde Birlikteyiz'' Projesi

Engeli olan çocukların, akranlarıyla birlikte okul öncesi eğitim almasına yönelik hazırlanan ‘’Eğitimde Birlikteyiz’’ Milli Eğitim Bakan Yardımcısı ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı tarafından kamuoyuna tanıtıldı.

''Eğitimde Birlikteyiz'' Projesi
26 Eylül 2019 - 15:11

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak finansmanı ve UNICEF’in teknik desteği ile oluşturulan ‘’Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi’’ nin tanıtımı yapıldı. Tanıtıma Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle ve Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu katıldı.

Bakan Yardımcısı Safran yaptığı konuşmada; ‘’2023 vizyonumuzda belirttiğimiz gibi her çocuk ilgi, yetenek ve mizacı doğrultusunda eğitimden kariyere uzanabilir. Çocuklarımıza potansiyellerini geliştirme imkanı sunmak bizim asil görevimizdir. Çocuklar ayrımcılık yapmaz ve ayırt etmeyi maalesef bizden öğrenir. Çocuklar merak eder ve sorar. Kesinlikle bizden daha çok farklılıklara saygılıdır. Biz onlara bir arada olmanın ve farklılıklarımızla bir bütün olmanın bizleri zenginleştiren ve güçlendiren yanımızın birlikteliğimiz olduğunu aktarabilirsek daha güçlü bir toplumun da temellerini hazırlamış oluruz. Bu noktada Bakanlığımız Temel Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde uygulanan ve tüm farklılıklarımızla ‘’eğitimde birlikteyiz’’ isimli bu proje ile kaliteli ve kapsayıcı eğitim yoluyla engeli olan çocukların erken çocukluk eğitimine ve ilkokul 1. sınıfa erişimlerini artırmayı hedefliyoruz.’’ dedi.

Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu da yaptığı konuşmada; ‘’ Öncelikli olarak kapsayıcı eğitime katılan tüm çocuklarımızın bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimlerinin iyileştirilmesini hedefliyoruz. Bu kapsamda 38 tane hikaye kitabı, öğretmen ve öğrenci etkinlik kitapları ve öğretmenler için uygulama kılavuzları hazırladık. Engeli olan çocuklarımızın ailelerinin ya da çocukların bakımını üstlenen kişilerin kapsayıcı eğitim hakları ve imkanları, ayrıca okul-aile iş birliğinin önemi hakkında farkındalıkların artırılmasını hedefliyoruz.’’ açıklamalarında bulundu.

Proje kapsamında kamu spotu, kısa filmler, sosyal medya duyuruları, basın duyuruları, posterler, broşürler ve çevirim içi başarı öyküleri kullanılarak geniş çaplı bir medya kampanyası da gerçekleştirecekleri de belirtildi. Projenin 6 ilde, 90 pilot okulda, 1200 öğretmene ve 32 bin öğrenciye ulaşacağı bilgisi paylaşıldı.

Bu haber 1896 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort