Eğitim Sigortasına İlgi Artıyor

Eğitim masrafları her geçen yıl daha da artan öğrenciler için aileler ya da yakınları eğitim sigortası yaptırıyor. Peki, nedir bu eğitim sigortası? Ne işe yarar? İşte tüm detaylar…

Eğitim Sigortasına İlgi Artıyor
17 Eylül 2019 - 12:04

Sigorta denilince ilk akla gelen sağlık, trafik ve hayat sigortasıdır. Ama son zamanlarda oldukça popüler olan bir sigorta çeşidi daha var. O da eğitim sigortası. Özel okullarda eğitim alan öğrenci sayılarının artması ile birlikte eğitim maliyetlerinde olan artış sebebiyle ailelerin eğitim sigortasına olan ilgisi artmaktadır.

Eğitim sigortası sadece anne babaları içermiyor. Başka birinin çocuğu içinde eğitim sigortası yaptırabilirsiniz. Başvuru için gerekli ön koşul 18-65 yaş arasında olmak. Başvuru yapan kimsenin başına gelebilecek kaza ve vefat durumunda eğitim sigortası ödeniyor. Bu sebeple yalnızca sigortalı olarak adı geçen kişinin teminat kapsamındaki riskleri yaşaması şartı konulmaktadır. Ayrıca sigortalı çalışanlar ya da serbest meslek sahipleri eğitim sigortası yaptırdıklarında ödedikleri primleri vergi dilimi oranında gelir vergisinden düşürebiliyor. Bu da 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 6327 sayılı kanun ile değiştirilen 63. Ve 89. Maddeleri uyarınca; mükellefin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ödeyeceği hayat sigortası primleri için vergi indiriminden yararlanabilme şansı veriyor.

Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin her yıl düzenli olarak yaptığı eğitim harcamalarının veliye olan maliyetleri araştırmasında 2018 yılı için devlet okulunda okuyan bir öğrencinin okul öncesi eğitimden ilköğretimin sonuna kadar ortalama 23 bin 452 lira harcama yaptığını ortaya koyuyor. Bu da veliye ayda ortalama 217 lira oluyor. Özel okullarda ise yıllık 20 bin liradan başlayan ve 150 bin liraya kadar çıkıyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum