Eğitim Sen'den görevden alınan öğretmenlere ilişkin açıklama

Eğitim Sen'den görevden alınan öğretmenlere ilişkin açıklama

18 Eylül 2016 - 11:01

Eğitim Sen'den görevden alınan öğretmenlere ilişkin açıklama. Tunceli'de görevden uzaklaştırılan 504 öğretmeden 419'unun görevine iade edilmesiyle gözler diğer illere çevrildi. Nitekim Eğitim Sen Genel Başkanı Karaca, görevden alınanlar için herhangi bir tebligat, soruşturma ya da bilgi belgenin bulunmadığını, bu öğretmenlerin görevlerine biran önce döndürülmeleri gerektiğini söyledi.
Geçtiğimiz günlerde 11 bin 301 öğretmenin görevden alınmasıyla görevden uzaklaştırılan öğretmen sayısı 50 bini buldu. Bu durum, 1 milyonun üzerinde öğrencinin öğretmensiz kalma endişesine neden olurken, Tunceli’de görevden alınan 504 öğretmenden 419’u görevine iade edildi. Göreve iade edilme nedeni ise ‘eğitim-öğretime verilen önem ve eğitim-öğretimin aksamaması’ olarak gösterildi.
Bu gelişmeyle birlikte gözler diğer illere çevrildi. Son olarak görevden alınan 11 bin 301 öğretmenin yaklaşık 9 bininin Eğitim Sen’li olması da dikkat çeken başka bir gelişmeydi. Sozcu.com.tr’ye konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, görevden uzaklaştırmaların asıl nedeninin sendikal faaliyetler olduğunu vurgulayarak, “Görevden alınan arkadaşlarımız terör kapsamında gösteriliyor ancak bu kişilere terörle ilgili herhangi bir suçlama ya da soruşturma açılmadı. Çünkü zaten terörle, şiddetle ilişkisi olan kişilere savcılık ya da idare zaten gereğini yapıyor. Görevden alınmaların nedeni tamamen sendikal faaliyetler. 10 Ekim’te yaşanan patlama, ülkedeki diğer çatışmalar ve 350 bin öğrencinin okulama gitememesi nedeniyle 29 Aralık’ta yaptığımız grev. Sendikal faaliyetler de terör kapsamına alınamaz” diye konuştu.
BİR HAFTADA 3 BİN İSTİFA

Son açığa alınan 11 bin 301 kişinin çok büyük bir bölümünün Eğitim-Sen’li olması nedeniyle bir haftada 3 bine yakın istifa olduğunu dile getiren Karaca, “İnsanlar korktu. Ancak görevden alınanlar için herhangi bir tebligat, soruşturma, bilgi belge bulunmuyor. Daha önce açılmış idari ya da adli dava da yoktu. Şu anda da açılmış değil” dedi.
Tunceli’de açığa alınan öğretmenlerin görevlerine geri döndüğünü kaydeden Karaca, son açığa alınan 11 binin üzerindeki öğretmenin de hızla görevlerine geri döndürülmesi gerektiğini söyledi.
Öğretmenlerin bir bölümünün de FETÖ damgası yediklerini, bunun için ilerleyen günlerde tazminat davası açmayı düşündüklerini kaydeden Karaca, “Yafta yapıştırırım demekle bu iş olmuyor” dedi.

Tüm eğitim ve Türkiye haberleri sayfamızda beğenmek için TIKLAYINIZ

 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ
FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ
OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adli Bilişim Uzmanından flaş Bylock açıklaması
Adli Bilişim Uzmanından flaş Bylock açıklaması
Muğla'da deprem
Muğla'da deprem