Eğitim Sen'den MEB ile Dini Vakıf Ve Dernekler Arasında Yapılan İşbirliğine Tepki

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası tarafından web sitesinde yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın çeşitli dini vakıf ve dernekler ile yaptığı işbirliğinin eğitim sistemini tehdit ettiği vurgulandı.

Eğitim Sen'den MEB ile Dini Vakıf Ve Dernekler Arasında Yapılan İşbirliğine Tepki
10 Mayıs 2019 - 15:23

Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir süredir eğitimin dinselleştirilmesi hedefi ile Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere çeşitli dini vakıf ve derneklerle ortak protokoller imzalanmakta olduğu hatırlatılarak, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin katılımıyla çeşitli isimler altında toplantılar yapılmakta olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca, MEB ile dini vakıf ve dernekler arasında imzalanan protokoller nedeniyle bugüne kadar çok sayıda okulun dini vakıf ve derneklerin temel faaliyet alanları haline getirildiği ifade edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın kendi sorumluluğunda olan eğitim alanını son yıllarda çeşitli dini vakıf ve derneklerle paylaşmasının son derece tehlikeli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, devletin eğitimi ve toplumsal yaşamı örgütlerken dini kurumlara ve dini kurallara göre değil; evrensel ve bilimsel gerçeklere, toplumsal ihtiyaçlara göre düzenlemesi gerektiği belirtildi.

“Derhal vazgeçilmelidir”

MEB'in kimi zaman protokoller ve kimi zaman da fiili olarak okul kapılarını dini vakıf ve derneklere açmaktan derhal vazgeçmesi gerektiği belirtilen açıklamada, dini dernek ve vakıflar ile imzalanan tüm protokollerin iptal edilmesi gerektiğine işaret edildi. Eğitim alanının hangi gerekçeyle olursa olsun dini vakıf ve derneklerin temel faaliyet alanı haline getirilmesi uygulamalarına derhal son verilmesi çağrısı yapılan duyuruda, eğitimin yok olma noktasına getirilen laik, bilimsel ve kamusal niteliğinin güçlendirilmesi gerektiği hatırlatıldı.

Kaynak: Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası

Bu haber 1944 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • osman coşkun
    2 yıl önce
    çünkü sadece onlar karşılık beklemeden sırf Allah rızası için insanlara faydalı olmaya çalışıyorlar. Ben dahil çoğu öğretmenin eğitim, terbiye umrunda değil. Tek derdimiz ek ders, sınavlara girerek ücret almak, destekleme kurslarıyla öğrenciyi para kaynağı görmek. Eğitim sırf Allah rızası için, menfaatsiz yapılırsa kalbe dokunur. Bu dernekler de öyle yapıyor. Üstelik ceplerinden para harca***.