erkek protez saçthemeforest temaları

Eğitim Müfredatında "HIV/AIDS" Yer Alacak

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkiye HIV/AIDS Kontrol Programı 2019-2024” çerçevesinde toplumsal farkındalığın arttırılabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliğine gidilecek.

Eğitim Müfredatında "HIV/AIDS" Yer Alacak
06 Temmuz 2019 - 15:39

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkiye HIV/AIDS Kontrol Programı 2019-2024” kapsamında Türkiye'deki HIV/AIDS çalışmalarına katkı sağlamak ve HIV/AIDS yayılmasında risk oluşturan faktörler ile mücadele etmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliğine gidilecek.

Birleşmiş Milletler “HIV/AIDS Ortak Programı” son raporuna göre 2017 yılında dünyada yaklaşık 1.8 milyon kişinin HIV enfeksiyonuna yakalandığı ve 36.9 minyon kişinin HIV enfekte olduğu, 940 bin kişinin de AIDS ile ilişkili hastalıklar sebebiyle hayatını kaybettiği ortaya konuldu. Türkiye'de ise 1 Ocak-31 Aralık 2019 tarihleri arasında yapılan çalışmalarda, 3.248 kişide HIV ve 108 kişide de AIDS olmak üzere toplamda 3.356 vaka tespit edildi.

Müfredata Dâhil Edilecek

Kontrol programı kapsamında yeni vaka sayısını azaltmak üzere toplumun %60'ının HIV/AIDS enfeksiyonu hakkındaki bilgi düzeylerinin ve farkındalığının arttırılmasını sağlamak için yaygın ve örgün eğitim kurumlarında enfeksiyon, bulaşma ve korunma gibi konularda eğitimler verilecek. Buna bağlı olarak MEB personeli için bu alanda bilgi düzeyini arttırıcı çalışmalar gerçekleştirilecek. Öğretmen yetiştiren eğitim kurumlarındaki müfredata 2017 yılında YÖK tarafından dâhil edilen sağlık dersi gereğince cinsel yolla bulaşan enfeksiyon hastalıkları bilgisi tüm eğitim fakültelerinde yaygın hale getirilecek. Milli Eğitim Bakanlığı'nın örgün ve yaygın eğitim kurumları müfredatı kapsamında HIV/AIDS enfeksiyonu bilgisinin yer alması planlanıyor.

Bu haber 980 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort