Eğitim-İş Sendikasından Yeni Eğitim Sistemine Eleştiri

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından bugün İstanbul'da ayrıntıları açıklanan yeni eğitim sistemi ile ilgili ilk eleştiri Eğitim-İş sendikasından geldi.

Eğitim-İş Sendikasından Yeni Eğitim Sistemine Eleştiri
18 Mayıs 2019 - 15:29 - Güncelleme: 18 Mayıs 2019 - 15:34

Bugün İstanbul'da Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde düzenlenen tanıtım toplantısında liselere uygulanacak yeni eğitim sistemi ayrıntılarından bahseden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katılımcılara geniş içerikli bir sunum yaptı. Bakan Selçuk tarafından kamuoyu ile paylaşılan liselerdeki yeni eğitim sistemi ile ilgili olarak Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası tarafından bir değerlendirme yapıldı.

Eğitim-İş sendikasının web sitesinde yapılan duyuruda özellikle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan yeni sisteme ilişkin olarak sorular yöneltildi. Eğitim-İş tarafından Bakan Selçuk'a şunlar soruldu:

  1. Ders sayısı azaltılırken hangi dersler kaldırılacaktır?
  2. Hangi derslerin saatleri azaltılacaktır?
  3. Zorunlu dersler hangileri olacaktır?
  4. Bu değişikliklerle norm kadro fazlası olması beklenen binlerce öğretmen için bir planlamanız var mıdır?
  5. Kariyer ofisleri tüm okullarda açılabilecek midir?
  6. Açılacaksa bu ofislerde kimler görev alacaktır?
  7. Her ayrıntısının planlanmasına akademisyenlerin ve uluslararası uzmanların da katıldığı ifade edilen bu çalışma tüm paydaşların görüşü, katkısı, eleştirisi alınmadan neden damdan düşercesine açıklanmıştır?
  8. Sözü edilen akademisyenler ve uluslararası uzmanlar kimlerdir?

Duyurunun devamında ise reformun bakış açısında olması gerektiğine dikkat çekilerek, çizelgelerin değil bakış açısının değişmesi gerektiğine işaret edildi. Duyuruda ayrıca, eğitim sisteminin temel sorunlarını çözme noktasında politikalar geliştiremeyen eğitimden sorumlu kurumların altyapısı hazırlanmadan yapılan değişikliklerle eğitimin mevcut sorunlarının daha da ağırlaştırmakta olduğuna vurgu yapıldı.

Kaynak: Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası

Bu haber 1221 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort