Valilikten okullara 2 gün kar tatili açıklaması Valilikten okullara 2 gün kar tatili açıklaması

Öğretmenlik Kariyer Sınavını Protesto eden, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarının iprali için eylemler yapan ve sendikası karşı olduğu için çok sayıda üyesi sınava girmeyen Eğitim-İş'in eski başkanı Orhan Yıldırım, AYM'de görülen ÖMK davasında Anayasa Mahkemesi önünde eyleme katılmış ve polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Türkiye Gazetesi Yazarlarından Mahmut Özay'ın kaleme aldığı habere göre ;

Milli Eğitim Bakanlığı, tarafından 16 yıl sonra yeniden yapılan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı geride kaldı. Uzman öğretmenlik sınavında 422 bin 368 öğretmen başarılı oldu. Muaf tutulanlarla birlikte bu sayı 516 bin 974 oldu. Başöğretmenlik sınavında ise 66 bin 422 öğretmen geçti. Muaflarla bu sayı 66 bin 679 olarak açıklandı.

CHP'nin iptali için Anayasa Mahkemesine gittiği Öğretmenlik Kariyer Sınavı'na (uzman ve başöğretmenlik) bazı sendikalar karşı çıkmıştı. Onlardan biri de Eğitim-İş Sendikası bütün şehirlerde protesto düzenlemiş, Anayasa Mahkemesinin esastan görüşme yapacağı gün bina önünde meslek nöbeti tutarak sınavın yapılmamasını istemişti.

Uzman öğretmenlik sınavını protesto eylemleri yapan Eğitim-İş'in eski başkanı Orhan Yıldırım, arbede sonrası gözaltına alınmıştı. Aynı Yıldırım'ın, Ankara Anıttepe Lisesinde öğretmen kariyer sınavına girip başöğretmen unvanını aldığı ortaya çıktı. Sendika yöneticisinin sınava girmesi öğretmenlerin tepkisine neden oldu.

Türkiye